Haberler Borçka Camili Yatılı Bölge İlkokulu Ziyareti

Borçka Camili Yatılı Bölge İlkokulu Ziyareti

Artvin Valisi Necmettin KALKAN, Garnizon Komutanı Piyade Albay Güven DALGIÇ, 6’ncı Hudut Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay Cevdet YAŞAR, Borçka Kaymakam Vekili Eyüp ÖZDEMİR, İl Emniyet Müdürü Hüsrev SALMANER, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa YANMAZ ve Karayolları 102. Şube Şefi Mesut BALMUMCU, Borçka Camili (Macahel) Köyü’ne gittiler. 

Yolu her yıl yaklaşık 5 ay ulaşıma kapanan ve bu süreçte hastaların Gürcistan üzerinden Artvin´e ulaştırıldığı Camili bölgesi yolunun kışın da ulaşıma açık tutulması için oluşturduğu karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceleyen Vali KALKAN, “Camili bölgesinde yaklaşık 60 kamu görevlisi görev yapıyor. Bölgede Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, Piyade Hudut Karakolu, İlçe Jandarma Komutanlığı bulunuyor. Burada yaşayan halkımız, zorunlu hallerde ulaşımını ve hastlarını Gürcistan üzerinden 2 kilometre yaya yürüdükten sonra Gürcistan topraklarında Batum’a ulaşarak, ardından Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş çıkış yapılabiliyordu. Bu da daha önceden yapılan iki ülke arasındaki protokollerle gerçekleştiriliyordu Ancak bu yıl farklı bir yol ve yöntem izledik. Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerinden oluşan özel bir karla mücadele ekibi oluşturduk. Ayrıca Karagöl yol ayrımı mevkisinde bir bakımevi istasyonu inşaatına başladık. Yakın bir zamanda bu inşaatın yapımı tamamlanmış olacak. Buraya özgü kurmuş olduğumuz ekibimiz, bakımevinde konaklayacaklar.’’ dedi.

Daha sonra kardan temizlenmiş yoldan Camili köyüne giden Vali KALKAN, 12 idareci ve öğretmen ile 8 yardımcı personelin görev yaptığı 84 öğrenci kapasiteli Yatılı Bölge İlkokulu´nu ziyaret etti ve okul müdürü Gül ÖZMEN’den okul hakkında bilgi aldı. Bölgenin yoğun kar yağışı aldığını ve ilçeye ulaşımın güç olduğunu anımsatarak, yarıyıl tatili için memleketlerine gidecek öğretmelerin yolda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için yola çıkmadan önce ilçe kaymakamlığı ile Camili zirvesinde görev yapan Karayolları ekiplerine bilgi vermeleri konusunda uyarılarda bulunarak okul bahçesinde oyun oynayan çocuklarla bir süre sohbet etti ve derslerine çalışıp, bol bol kitap okumalarını söyledi.

 

Artvin Valisi Necmettin KALKAN Piyade Hudut Karakolunu ziyaret ederken İl Millî Eğitim Müdürü Mustafa YANMAZ öğretmenlerle toplantı yaparak okulun eğitim ve fiziki durumu hakkında detaylı bilgiler aldı. Toplantıdan sonra öğretmen ve öğrencileri sınıflarında ziyaret ederek okulun eğitim düzeyinden memnun olduğunu belirtti ve çalışmalarından dolayı tüm okul personeline teşekkür etti.

 

fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto

 Yayın:18.01.2013 - Güncelleme:18.01.2013 - 17:49 - Görüntülenme:1256