ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MADALYASIZ ROMANIN YAZARI MEHMET ULUĞTÜRKAN ARTVİN’DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

MADALYASIZ ROMANIN YAZARI MEHMET ULUĞTÜRKAN ARTVİN’DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

´Madalyasız 120 Kahraman 40 Yıllık Söz’ adlı romanın yazarı,  Gazeteci- Yazar Mehmet ULUĞTÜRKAN okuyucu-yazar buluşmaları kapsamında Artvin’de öğrencilerle buluştu. Artvin Valiliğinin desteği ile gerçekleşen etkinlikte Türk yazınında önemli bir yeri olan yazarın 1000 adet kitabı valiliğimizce  öğrencilere hediye edildi.

Mehmet ULUĞTÜRKAN, 1972’de Darende’de doğdu. Halkla ilişkiler üzerine ön lisans, işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansını, Çukurova Üniversitesi’nde yönetim ve organizasyon üzerine yaptı. Gazetecilik hayatına 1989 yılında muhabir olarak başladı. 1998-2004 yılları arasında Adana Sanayi Odası basın danışmanlığı görevini yürüttü. 2008’de ortağı Esra Özden’le birlikte Türkiye’nin ilk bölgesel ekonomi yayını Refleks gazetesini kurdu. 2009 yılında yaptığı bir haberle, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen yarışmada araştırma dalında Türkiye birincisi oldu. Onlarca kuruluştan mesleki ödüller aldı. Hürriyet gazetesi Çukurova GAP yayınında bir yıl kadar köşe yazarlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Ekonomi Gazeteciliği dersi verdi. Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Son olarak 1920 kışında Fransızlarla çarpışan bir ağanın gerçek yaşam öyküsünü anlatan romanı “Madalyasız”ı yazmıştır. 

İlimizde öğrenciler ile ilk buluşma 03.04.2018 tarihinde Hopa ilçemizde gerçekleşti. Öğrenciler ile yapılan söyleşiden sonra sorulara yanıt veren ULUĞTURKAN imza etkinliği ile öğrenci ve öğretmenlerin kitaplarını imzaladı. Öğrenciler ile buluşma etkinliği 04.04.2018 tarihinde saat 10.00’da Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nde yapılan söyleşi ile devam etti. Programa, ULUĞTÜRKAN´ın yanı sıra Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Doğan Kitap Eğitim Yayınları Direktörü Erdal Karakaya, öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ yaptığı açılış konuşmasına ilimize çok uzaklardan gelen misafirlere hoş geldiniz diyerek başladı. ” Okuyucu-yazar buluşması etkinliklerimize devam ediyoruz. Sayın Valimiz Ömer DOĞANAY’a öğrencilerimize bu imkanı sağladığı için şükranlarımı sunuyorum.   Madalyasız,  milli mücadele günlerimize ait önemli izler taşımakta. Anadolu insanının vatanseverliğini ve fedakârlığını anlatan ve bu durumu gerçek bir hikâye ile okuyucuya aktaran değerli  bir eser.  Okumanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Okuma ve okuduğunu anlama becerisi çağımızda başarının temel taşını oluşturmaktadır” dedi ve sözü yazar Mehmet ULUĞTÜRKAN’a bıraktı. Söyleşide öğrencilerle kitap üzerine sohbetler yapıp, sorularını yanıtlayan ULUĞTÜRKAN, onlara günlük tutup yazmaları konusunda tavsiyede bulundu. Sadece okumak yetmez yazmak da gerekir diyen ULUĞTÜRKAN,” hiçbir şeye önyargılı olmayın, hayat baktığınız fotoğraf gibi olmayabilir, onun için hayata dokunacağız, içerisinde olacağız, ön yargılı olmayacağız, bir de yazacağız. Bunlar başarıyı getirir diye düşünüyorum” dedi. Romanı yazarken en etkilendiği konuyu anlatan yazar Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesinde 120 askerle destek olan ‘Madalyasız’ Romanın kahramanı Yeniceli Mehmet Ağa, daha önce şehit vermemiş evlere giderek topladığı askerlere ailelerine 40 yıl boyunca bakacağını ve  ‘Ölürsek Cennet Bizim, Kalırsak Bu Güzel Vatan Bizim’ diyerek onları vatan mücadelesinin unutulmaz birer ferdi haline getirmiştir” dedi. Ardından programı ilgiyle takip eden  öğrencilerin okudukları kitapları imzaladı. 

Okuyucu yazar buluşmaları aynı yoğunlukta gün içerisinde de öğrenci ve öğretmenlerden büyük ilgi görerek devam etti. Saat 14: 00’te Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nde üçüncü buluşma gerçekleşti. Etkinlikte yoğun ilgi ile karşılaşan ULUĞTÜRKAN öğrencilerle yaptığı söyleşiden sonra sorularını yanıtlayarak kitaplarını imzaladı. 

Etkinlikler Artvin Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyareti ile son buldu. Yazar kendisinin de imam hatip lisesi mezunu olduğunu ve imam hatip liseli öğrencilerin her meslekte başarı ile yer aldığından bahsetti. Öğrenciler ile yapılan söyleşinin ardından öğrencilerin kitaplarını imzalayan ULUĞTÜRKAN, Artvin gibi vatanın cennet bir köşesinde olma imkanını ona sunan Artvin Valisi ÖMER DOĞANAY’a ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ’ye teşekkür etti.05-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-201805-04-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.