ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl Dönümü Programı Çevrim İçi Olarak Yapıldı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Artvin Fen Lisesi tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl Dönümü Programı Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK'un teşrifleri ile çevrim içi olarak yapıldı.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl Dönümü Programı Çevrim İçi Olarak Yapıldı

Çevrim içi programa Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü ŞENDURAN, Artvin Belediye Başkanı Demirhan ELÇİN, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ahmet ÇİÇEK, il protokolü, İl Millî Eğitim Müdürü Fahri ACAR, okul ve kurum yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 İl Millî Eğitim Müdürü Fahri ACAR, Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde dün meydana gelen yangın nedeniyle zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerinde bulunarak başladığı selamlama konuşmasında " Çanakkale Zaferi öyle bir zafer ki ardına bakmadan ölüme giden vatanıma canım feda diyen askerin zaferi. "Yurdun bir karış toprağı düşmana terk edilemez. Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh vatanın tümüdür. Ya istiklal ya ölüm!" diyen komutanın zaferidir. Çanakkale Zaferi oğlunun saçına kına yakarak düğüne gönderir gibi ölüme gönderen, cepheye mermi taşırken yorganını bebeğinin üstünden açıp mermiler ıslanmasın diye onların üstüne örten annenin babanın zaferidir. Çanakkale zaferi vatanını canından aziz bilen, vatansız kalmaktansa ölmeyi tercih eden şanlı ecdadımızın milletimizin büyük zaferidir. 106. Yıl kutlu olsun. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK "Bu anlamlı günde bir araya gelmenin sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Programın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Bildiğiniz üzere bugün 18 Mart, Çanakkale deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü ve Şehitlerimizi Anma Günü. Çanakkale zaferi, aziz milletimizin topyekûn bir varoluş mücadelesi vererek kazandığı eşsiz bir zaferdir. Bu zafer, tarihe sığmayan kahraman ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır.

Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarını düşmana çiğnetmeyen onurlu bir mücadelenin adıdır Çanakkale. Bu savaşta ecdadımız, canından, cananından, bütün varından geçmiş ancak vatanımıza namahrem eli değdirmemiştir. Tüm şartların aleyhimize olduğu o dönemde sarsılmaz irademiz ve inancımız üstün gelmiştir. Milletimiz, harp esnasında bile düşmanından merhametini esirgememiştir.

 

Çanakkale zaferi, bu yönüyle tüm dünyanın gıpta ettiği asil ruhumuzu da ortaya koymuştur. Böylesine kutlu bir mücadele sonucu bizlere emanet edilen bu kutsal vatanı aynı ruhla muhafaza etmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Onun için şan ve şerefle dolu bu tarihimize ilelebet sahip çıkmamız gerekiyor. Fedakârlık timsali kahramanlarımızın emanetini müreffeh yarınlara kavuşturmak bizlerin gayretine bağlı.

 

Bugün, Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü olmasının yanı sıra aziz Şehitlerimizi de anma günü. Bugün, dünyanın en kıymetli coğrafyası Anadolu'ya sahipsek bu şehitlerimiz sayesindedir. Onlara olan şükran borcumuzu ödemek en önemli sorumluluğumuzdur. Büyük ve güçlü Türkiye ülküsü yolunda emin adımlarla durmadan yürümeliyiz. Aziz şehitlerimize olan şükran borcumuzu en iyi bu şekilde ödeyebileceğimize inanıyorum. Bu düşüncelerle, Çanakkale zaferimizin 106. yıl dönümünü kutluyorum.

 

Bu cennet vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Bu anlamlı programın düzenlenmesinde emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor, siz kıymetli katılımcılarımıza hayırlı günler diliyorum." dedi.

 

             Program günün anlam ve önemine dair konuşmanın yapılmasının ardından, "Dur Yolcu " ve " Övün Ey Çanakkale" şiirlerinin okunması, " Kınalı Hasan" isimli video gösterisi ve Çanakkale türkülerinin okunmasının ardından tamamlandı.

 

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.