ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

2018-2019 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası Kutlama etkinlikleri17 Eylül 2018 Pazartesi günü Artvin Valiliği önünde yapılan çelenk sunma töreniyle başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törene  İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, milli eğitim müdürlüğü personeliyle birlikte katıldı..

            Gazi Ortaokulunda düzenlenen törende konuşma yapan Artvin Valisi Ömer DOĞANAY : "Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek, onlara ne kadar çok imkân sunabilirsek, ülkemizin yarınları da o kadar parlak olacaktır. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan ve yorumlayan bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir." 

 İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ ise yaptığı konuşmada:

 Aydınlık yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın dimağlarını bilgi ve erdemle yeşertecek, gönüllerini sevgi ve saygı ile bezeyecek bir eğitim öğretim yılına daha erişmenin mutluluğu içindeyiz.

        İl genelinde 25.000 öğrenci ve 2.080 öğretmenimizle birlikte yeni bir eğitim-öğretim yılına başlayacak olmanın heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

        2018-2019 Eğitim Öğretim yılı itibariyle ilimizde 12 anaokulu, 51 ilkokul, 58 ortaokul ve 40 ortaöğretim kurumumuz bulunmaktadır. Rehberlik Araştırma Merkezi, Eğitim Uygulama Okulu ve Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlarımızla birlikte toplamda 224 adet okul ve kurumumuzla maarif camiası olarak tüm paydaşlarımızla el ele, gönül gönüle vererek geleceğimizi inşa edeceğiz.

    Cemiyet hayatımızın şekillenmesinde, geleceğimizin daha iyi kurgulanmasında vazgeçilmez olan eğitim, çocuklarımız için olduğu kadar devletimizin ilelebet bağımsız yaşaması için de en temel koşuldur.

         Ülkemizin eğitim politikalarını, stratejilerini rehber edinerek ilimizde uygulamakta olduğumuz Artvin’de Her Yönüyle Eğitimin Niteliğini Geliştirme (AHENG) Projesi kapsamında belirlediğimiz hedeflere ulaşabilmek için yapacağımız çalışmalarla geleceğimize büyük bir heyecan ve kararlılıkla yön vermeye devam edeceğiz.

      Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş olarak yetiştirmektir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini garanti altına alarak insanlarımızın mutlu ve müreffeh yaşamalarını temin etmenin yolu da buradan geçmektedir.

 

Sevgili Öğrenciler,

Sizler geleceğin anahtarlarısınız. Gelecek sizin düşüncelerinizle, fikirlerinizle, hayallerinizle şekillenecektir. Bu nedenle dünyayı yorumlama ve algılayışınız, sayılar üzerinden değil, değerler üzerinden olmalıdır.  Bizim bütün gayretimiz sizlerin donanımlı olarak yetişmesidir. 

         Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedefler için gayretli ve azimli olmalısınız.  Ne kadar büyük hedefleriniz olursa, o oranda başarılar elde edeceğinizi biliniz.

Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, bu ülkede sizler söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir.

Yeni eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

 

        Peygamber mesleğinin günümüz temsilcileri kıymetli öğretmen arkadaşlarım.

 “Gerçek eğitim, kendinizden en iyiyi vermekten geçer.” Bu bağlamda teknoloji ne kadar gelişiyor olsa da, ders içerikleri elektronik ortamlara aktarılıp, sınavlar uzaktan kontrollerle yapılıyor olsa da eğitimde özel ve genel amaçlarımıza sizsiz ulaşmanın mümkün olmadığı aşikârdır. Sizin fedakârlığınız, sevginiz, dokunuşunuz, tebessümünüz, yüreğinizdeki vatan ve bayrak sevgisi; eğitimimizin olmazsa olmazıdır.

Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği yavrularımızı, bu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü bir insan olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti, sabrı, fedakârlığı ve sevgisi ile mümkün olacaktır.

Bu kutsal görevi üstlenmenin bilinci içerisinde şartlar ne olursa olsun görevinizi lâyıkıyla yerine getireceğinize, fedakârca çalışacağınıza inancımız tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil, sizlerin elinde şekillenecek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.”

Değerli meslektaşlarım, çocuklarımız, siz kıymetli öğretmenlerimize emanettir. Sizlere yürekten inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.

 

Kıymetli Velilerimiz,

Ailelerin, toplumların, ülkelerin, cemiyet ve milletlerin geleceği, yetiştirecekleri yetenekli ve sorumluluk sahibi gençlerin varlığına bağlıdır. Zamanın nesnesi değil, öznesi olan bir gençlik, geleceği inşa edebilir. Hayâ ve edebi kuşanmış, farklı bakabilen, sorgulayan, analiz eden, ufku yaşadığı coğrafyanın dışına taşan bir gençlik, toplumun öncüsü olabilir. Geleceğe yürümek, ancak yetişkinlerin tecrübesi ile gençlerin heyecan ve dinamizminin buluşturulmasıyla mümkündür. Sizlerden isteğimiz tecrübelerinizi çocuklarımıza aktarmanız, eğitim hayatları boyunca onların yanında olmanızdır.

 

Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle bin bir cefa ve fedakârlıkla büyüttüğünüz çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında okullarımızla, öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz. Dolayısıyla onlara güveniniz, güven veriniz, başarısızlık durumlarında onlara umut aşılayıp hayata bağlayınız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının Artvin’imize ve tüm ülkemize hayırlar ve başarılar getirmesini diliyorum.

 

            Programda Okul Müdürü Osman PEHLİVAN: Öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm eğitim camiasının İlköğretim haftasını kutlayarak 2018-2019 eğitim öğretim yılının Artvin’e ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diledi. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencilerin 35 Fen Lisesi,75 Anadolu Lisesi, 5 Sosyal Bilimler Lisesi, 9 Sağlık Meslek Lisesi,      19 Meslek Lisesi ve 5 proje okuluna yerleştirildiğini belirten PEHLİVAN bu sayının yeni eğitim döneminde daha da yükseleceğine inandığını belirtti.

     Eğitim çalışmalarında destek olan Artvin Valisi Ömer DOĞANAY’a, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ’ye, kurum amirlerine ve Bakanlık yöneticilerine şükranlarını sunarak katkıları için teşekkür etti.

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.