ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün Katkılarıyla Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Şehit Polis Salih Hüseyin PARÇA Zenginleştirilmiş Kütüphanesi Açıldı.

Artvin Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün Katkılarıyla Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Şehit Polis Salih Hüseyin PARÇA Zenginleştirilmiş  Kütüphanesi Açıldı.

 5 Şubat 2018 Pazartesi günü Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Şehit Polis Salih Hüseyin PARÇA’nın adı verilen Z Kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa  Murgul Kaymakam Vekili Borçka Kaymakamı Hasan MEŞELİ, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz ÇERÇİ, Murgul Belediye Başkanı Hasan ÇAVUŞ,  İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, İl Emniyet Müdürü Mehmet SELVİ, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan DİLBEROĞLU, Murgul İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan SOYLU, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal yaşama ilişkin bilgi ve becerileri artırmak, öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, öğrencileri suç ortamından uzak tutmak, verimli zaman geçirmelerini sağlamak, toplumsal farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirmek, milli kimlik ve aidiyet duygularını geliştirmek, Emniyet teşkilatı ile bölge insanı arasında diyalogu artırmak ve bilinçli nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla 81 ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullarda Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde uygulamaya konulan  Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi kapsamında açılan kütüphaneye ilimizin şehitlerinden Şehit Polis Salih Hüseyin PARÇA’nın adı verildi.

Açılışta konuşma yapan Emniyet Müdür Yrd. Mehmet Diyaaddin ÖZER “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün 81 ilde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüklerimiz vasıtasıyla ÇOGEP yani Çocuk ve Gençlik Sosyal Koruma ve Destek Programı çerçevesinde zenginleştirilmiş kütüphane projesi hayata geçirilmiştir.

Bu projede geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin sosyal, kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak  ve eğitim desteği verilerek topluma faydalı bireyler olmalarının sağlanması hedeflenmiştir.

Bununla birlikte gençlerimizin öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, suç ortamından uzak tutmak, tarih bilinci ile de geçmişimizden güç alarak geleceğe emin adımlarla yürümelerini sağlamaktır.

81 ilde kurulan tüm kütüphanelerimize aziz şehitlerimizin adları verilmiştir. Bugün açılışını  yapacağımız kütüphanemize de Şırnak’ta henüz 1 aylık polis memuru iken görevi başında PKK terör örgütünün hain saldırısı sonucu şehit düşen Artvin / Yusufeli ilçemiz nüfusuna kayıtlı Şehit Polis Salih Hüseyin PARÇA’nın ismi verilmiştir.

Vatanımızın dört bir yanında ve sınır ötesinde üstün bir cesaret ve fedakarlıkla görev yapan ordumuza ve güvenlik kuvvetlerimize görevlerinde başarılar dilerim. Ayrıca vatanımızın ve milletimizin bekası için uğrunda canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle kahraman gazilerimizi de saygı ve şükranla anıyoruz.

Kütüphanemizin gençlerimize katkı sunacağı temennisiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü  Abdulcelil KAHVECİ ise konuşmasında “ Emniyet Müdürlüğümüzce Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı kısa adıyla ÇOGEP kapsamında tefrişi ve donatımı sağlanan, Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Şehit Salih Hüseyin Parça Zenginleştirilmiş kütüphanesinin öğrencilerimize okulumuza ve ilçemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyor, sizleri saygı ile selamlıyorum. 

Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar bilgiye en kolay şekilde ulaşma imkânını bize veren çok önemli kaynaklardır.  Kütüphaneler de altın değerindeki bu kitapların bir arada bulunduğu hazinelerdir. Değerli öğrenciler, bugün sizleri çok değerli bir hazineyle buluşturuyoruz. İnşallah hepiniz bu hazineden istifade edeceksiniz.

Zenginleştirilmiş kütüphaneler (z-kütüphane); zekâ oyunları, okuma ve dinleme materyallerinin bir arada bulunduğu, sesli ve elektronik kitaplar gibi alternatif okuma seçeneklerinden öğrencilerin faydalanabildiği taşınılabilir raflarıyla, ahşap ve kumaş malzemelerle kaplanmış duvarlarıyla, estetik ve pedagojik açıdan uygun renkleriyle çocuklarımızda okuma alışkanlığı ve zevki uyandıran, onları kütüphaneye çekecek mekânlar şeklinde tasarlanmaktadır. Kitap okunacak mekânları cazip hale getirmenin toplumdaki okuma oranlarına katkıda bulunacağı da bir gerçektir. Okuyan ve kütüphane kullanan bireylerin daha nitelikli, duyarlı ve üretken bir kişiliğe sahip olacakları, bu bireylerden oluşan toplumların ise karşılaşacakları sorunlara daha kalıcı çözümler bularak kültürel ve ekonomik gelişmeye daha açık olacakları şüphe götürmez bir gerçektir. Bu perspektiften baktığımızda okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları; bireysel, toplumsal ve kültürel kalkınmanın anahtar öğeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

 

Emniyet Genel Müdürlüğünce ÇOGEP projesi kapsamında yürütülen ve İl Emniyet Müdürlüğümüzce Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde oluşturulan Zenginleştirilmiş Kütüphaneye, 7 Ağustos 2015’te Şırnak´ta Şehit olan Emniyet personeli Polis Şehit Salih Hüseyin Parça´nın ismi verilmiştir. Bu vesileyle aziz vatanımızın bekası için şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Rabbim emniyet güçlerimizin ve Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.

Açılışını yapacağımız zenginleştirilmiş kütüphanenin okulumuza kazandırarak öğrencilerimizin istifadesine sunan Emniyet Genel Müdürlüğüne, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve kıymetli personeline ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” sözlerine yer verdi.

Açılışı gerçekleştirilen Z Kütüphanenin gezilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

 

05-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.