ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ARTVİN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDEN MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM FUARI

ARTVİN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDEN MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM FUARI

 

Artvin’e Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mesleki ve teknik eğitim fuarı açılışı yapıldı.

Açılışa, Vali Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl sağlık Müdürü Opr. Dr. İrfan Akalın, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Şehmus Bulut, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılış kurdelesini Vali Ömer Doğanay ve beraberindekiler birlikte kestiler.  Okulun öğretmenlerinin nezaretinde öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan mesleki ve teknik eğitim fuarı açılışında konuşan Vali Ömer Doğanay öğrencilere çok önemli nasihatlerde bulundu.

Doğanay, “fuarda gerçekleştirilen projelerin öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağladığını ifade etti.

Vali Doğanay; “Sevgili öğrenciler şunu biliniz ki hayat çok değerli size verilen kıymetler çok anlamlı ve hakikatli size tavsiyem hem bir büyüğünüz olarak hem İl Valisi olarak kendinizi çok iyi yetiştirin kendinizi sadece Artvin’e göre yetiştirmeyin Türkiye’ye göre yetiştirin dünyaya göre yetiştirin çünkü dünya bir köy halini aldı burada ne varsa artık Japonya’da da var Amerika’da da var Almanya’da da var dolayısıyla hem sizin hem ülkemizin hayatta kalması sizin kendinizi iyi yetiştirmenize bağlı inşallah donanımlı gençler olun böyle çalışmaya devam edin. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmalarıyla ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ettiğini, bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımızın ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabileceğini, her biri birer bilim adamı olarak ülkemize milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetişmenizi arzu etmekteyiz. İnşallah bu tür eserlerin İlimizde ve Ülkemizde çoğalarak artarak devam etmesini niyaz ediyorum hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Açılan fuarla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci’de, katılımlarından dolayı Vali Doğanay’a ve diğer katılımcılara teşekkür etti.

Kahveci, “Lise eğitiminden fazlasını öğrencilerine sunarak, onları hayata hazırlayan ve gençlerin geleceğe güvenle bakabilmesi için sürekli çalışan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ülkemizin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaktadır. şeklinde konuştu.

Kahveci, ilimizde 18 yaşını bitirenlerin de kayıt olabileceği kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı Mesleki Eğitim Merkezimiz bulunmaktadır, diyerek İl genelinde Milli eğitim bünyesinde yapılan yatırımlar ve okulun genel durumu hakkında bilgiler verdi.

Kahveci;  il genelinde 9 adet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile mesleki ve teknik eğitim programlarının mevcut olduğunu 6 adet Çok Programlı Anadolu Lisesi mevcut olup, bu okullarda toplam 2.682 öğrencinin öğrenim gördüğünü ve 18 yaşını bitirenlerin de kayıt olabileceği kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı Mesleki Eğitim Merkezi bulunduğunu ifade etti.

Meslek Liselerimizde güneş enerji sistemi ile çalışan akıllı duraklar, 3D yazıcı üretimi, drone tasarımı ve üretimi çalışmaları yapılmakta, Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor projesi kapsamında da ilimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerindeki  elektrikli-elektronik ev aletlerinin arızalarının giderilmesi, ihtiyaçlı ailelere masa, dolap vb. eşya yapımı konularında hizmet sunulmaktadır.

İlimizde diğer eğitim kurumu türlerinde olduğu gibi Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimize de fiziki imkânlar kazandırılmasında büyük başarılar edilmiştir.  Yapımı devam eden ve 2018-2019 Eğitim öğretim yılında faaliyete geçecek olan 24 derslikli Borçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile kısa bir süre sonra ihalesi gerçekleştirilecek olan kapalı spor salonu ve atölyelerinin de yer aldığı 16 Derslikli  Hopa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yatırımlar arasında yer almaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yaptırılacak olan 16 derslikli Artvin  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ve devlet yatırım programında yer alan, bu okulumuza bağlı 200 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonumuzun inşaatına ise Haziran ayında başlanacaktır.  Bu vesileyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine teşekkür ediyorum.

Okullarımızın donatım ihtiyaçları Bakanlığımızca ivedilikle karşılanmakta, okullarımız çağın gerektirdiği teknolojik imkânlara sahip, modern ve öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkı sunacak ekipmanla donatılmaktadır.

Milli Eğitim Müdürü KAHVECİ, Eğitim yatırımlarındaki ve faaliyetlerindeki büyük katkıları ve destekleri için Vali Ömer DOĞANAY’a, milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerine teşekkür ederek, Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarının hazırlanmasında emeği bulunan öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.

Okul Müdürü Şehmus Bulut da, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşıladığını belirterek; “Bugün bu fuarı düzenlemekteki amacımız mesleki ve teknik eğitimin ulaştığı noktayı gösteren, öğretmen ve öğrenci ürünlerini sergilemek olduğunu ifade etti.

 

Açılan fuar gezildikten sonra öğrenciler yakma yöntemi ile ahşap üzerine yapmış oldukları Vali Ömer Doğanay’ın resminin olduğu tabloyu Vali Doğanay’a hediye ettiler.

10-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-201810-05-2018

 

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.