ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin’de, “24 Kasım Öğretmenler Günü” Törenlerle Kutlandı.

Artvin’de,  “24 Kasım Öğretmenler Günü” Törenlerle Kutlandı.

24 Kasım 2017 Cuma Günü saat 9.00’da Artvin Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunma törenine Artvin Vali Yardımcısı Adem BAŞOĞLU, Artvin  Belediye Başkan Yardımcısı Erkan YAZAN, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla saat 11.15’te Merkez Camiinde şehitlerimiz için mevlidi şerif okundu ve okunan hatimlerin duası yapıldı.

Saat 14.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde “Öğretmenim” konulu fotoğraf ve resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Artvinli Erol ÇAĞAL’ın katkılarıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen serginin açılışını Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ ile İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ gerçekleştirdi.Artvin’de cumhuriyet tarihi boyunca eğitim camiasını anlatan arşiv fotoğraflarının yer aldığı “Öğretmenim” konulu resim ve fotoğraf sergisi katılımcılarından büyük ilgi gördü. Vali DOĞANAY beraberindeki protokol ile sergiyi gezdi, fotoğrafları ve resimleri yakından inceleyerek bilgi aldı.

Serginin açılışının ardından Artvin Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünce Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.   İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda yapılan faaliyetlerin anlatıldığı slayt gösterimi ile devam etti.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği bu günde, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilimizde de yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak görev yapan tüm mesai arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

Kıymetli Meslektaşlarım,

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bizler bu mesleğe başlarken bizden önceki eğitimcilerden devraldığımız bayrağı daha ileriye, en yüksek hedefe ulaştırmak gayesiyle, bir sonraki kuşağa devredeceğiz. İşte bu süreç içerisinde, milli, insani ve ahlaki değerleri benimsemiş; dinamik, yenilikçi ve idealist bireyleri topluma kazandırmak ve ülkemizi dünya coğrafyasında çağın gerektirdiği koşullara taşımak gayesiyle Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Ulusları kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözünü rehber edindik.

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için  bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçları ve Temel İlkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan,   geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “Yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle,  kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

Ülkemiz insanının geleceğini hazırlamak gibi önemli bir sorumluluğu üstlenen bir meslek grubu olarak bizlerin, milli çıkarlarımız doğrultusunda, yurt ve insan gerçeğine dayanan, çağın değişimlerine uygun, toplumumuzun gereksinimlerini dikkate alan bir anlayışla,  akılcı, gerçekçi, doğru ve hızlı çözümler üreterek tek vücut olarak kaynaşması ve aynı ideal doğrultusunda ilerlemesi gerekmektedir.

Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtınızdaki yük sandığınızdan daha ağırdır.

İlimizde eğitim adına çocuklarımızı, gençlerimizi daha nitelikli eğitim veren üst öğretim programlarına yerleştirmek, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek gibi çok büyük hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle donatmalı ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Geçmiş ve gelecek arasında bir köprü vardır ve bu köprü öğretmenler sayesinde kurulur. Tarih ve kültür mirasımızın geleceğe taşınması, biz öğretmenlerin ait olduğu millete en büyük borcudur. Bir milletin değerlerinin yine bu milletin evlatları sayesinde gelecek nesillere taşınacağını unutmamalıyız.

Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan arkadaşlarım,

Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, kentlerinde

ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocukların kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize ve bütün çalışan öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlık ve esenlikler diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken, Başöğretmen  Mustafa Kemal ATATÜRK vegörevi esnasında şehit olan öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal etmiş olan meslektaşlarımı saygı ve rahmetle ile anıyorum, saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adın konuşan İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Cüneyt SEZEN ise,  kendisinin ve göreve başlayan diğer meslektaşlarının bu milletin geleceğini inşa etmeye aday olduklarının bilincinde olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Artvin İbni-Sina Mesleki ve  Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencilerince şiirler okudu. Emekli öğretmenlerle yapılan röportaj izlendi. Halk oyunları gösterisiyle devam eden programdaki öğrenci ve öğretmenlerin müzik dinletisi büyük beğeni topladı.

Törende,  aday öğretmenlik süreçlerini tamamlayarak asil olarak görevlerine başlayan 36 öğretmen yemin etti. Daha sonra ise 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında okullar arasında düzenlenen resim, resfebe, öykü ve fanzin  yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinde verildi. Program  “Başöğretmen” adlı oratoryo gösterisiyle son buldu.

Programa Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, Artvin Belediye Başkanı Mehmet KOCATEPE,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan GÜRLER, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin TİLKİ, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, bazı daire amirleri,  öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.