ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

Artvin’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı

Atatürk Anıtına İl Mili Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ tarafından Çelenk sunulmasıyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama törenleri Ahmet Hamdi Tanpınar Merkezinde düzenlenen programla devam etti.

15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, 24 Kasım Öğretmenler Gününün öğretmenlerin hizmetlerinin ve emeklerinin asla unutulmayacağını simgeleyen özel bir gün olduğunu söyledi.

Başarılı çalışkan, milli ve manevi değerlere sahip nesillerin ancak öğretmenler sayesinde yetiştirileceğini belirten Doruk, ilim ve irfan sahibi öğretmenlerin toplum için, örnek kişi ve yol göstericiler olduğunu dile getirdi.

Doruk; "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" veciz ifadesinde hayat bulan bir anlayış ve kültüre sahip bir millet olarak öğretmenlerin bu toplum için çok değerli olduğunu belirterek şunları ekledi:

"Görevini hakkıyla ifa eden, vizyon sahibi, idealini ve heyecanını daima diri tutan değerli öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz her alanda kalkınıp güçlenecektir. Öğretmenli bir ideal ve sevgi mesleğidir. Dünyanın en öneli görevi öğretmenlerin omuzlarında bugünü ve geleceği şekillendiren öğretmenlerimizdir."

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci: Teknolojik araçlar eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsurunun öğretmenlerdir.’’ dedi. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçları ve Temel İlkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

Ülkemiz insanının geleceğini hazırlamak gibi önemli bir sorumluluğu üstlenen bir meslek grubu olarak bizlerin, milli çıkarlarımız doğrultusunda, yurt ve insan gerçeğine dayanan, çağın değişimlerine uygun, toplumumuzun gereksinimlerini dikkate alan bir anlayışla, akılcı, gerçekçi, doğru ve hızlı çözümler üreterek tek vücut olarak kaynaşması ve aynı ideal doğrultusunda ilerlemesi gerekmektedir.

İlimizde eğitim adına çocuklarımızı, gençlerimizi daha nitelikli eğitim veren üst öğretim programlarına yerleştirmek, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek gibi çok büyük hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle donatmalı ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. KAHVECİ, öğretmenlere ithafen sözlerine şu şekilde devam etti:

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Geçmiş ve gelecek arasında bir köprü vardır ve bu köprü öğretmenler sayesinde kurulur. Tarih ve kültür mirasımızın geleceğe taşınması, biz öğretmenlerin ait olduğu millete en büyük borcudur. Bir milletin değerlerinin yine bu milletin evlatları sayesinde gelecek nesillere taşınacağını unutmamalıyız.

Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan arkadaşlarım,

Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, kentlerinde ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocukların kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize ve bütün çalışan öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlık ve esenlikler diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve görevi esnasında şehit olan öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal etmiş olan meslektaşlarımı saygı ve rahmetle ile anıyorum, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Program aday öğretmenlik süreci sona eren öğretimlerin yemin töreniyle devam ederken okul öğrencilerince günün anlam ve önemine ilişkin hazırlanan oratoryo gösterisi sahnelendi.

Tören, öğretmenlere başarı belgelerinin takdim edilmesive 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Törene Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un yanı sıra, Garnizon Komutanı Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki davetliler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

27-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.