ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin'de 25.000 Öğrenci İçin Ders Zili Bugün Çaldı

Artvin'de 25.000 Öğrenci İçin Ders Zili Bugün Çaldı

Artvin'de yaz tatilinin ardından 25.000 öğrenci ve 2 bin öğretmen, 2019-2020 yeni eğitim öğretim yılına bugün çalan ilk ders ziliyle başladı.

Artvin Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı açılışı vesilesiyle Artvin Merkeze bağlı Ortaköy İlkokulu-İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen Kutlama programına Vali Yılmaz Doruk'un yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Erkan Halıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl Genel Meclis Üyesi Selman Güney, kurum amirleri,  öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Doruk, "Saygıdeğer Artvinli hemşerilerim, kıymetli Milli Eğitim camiası ve siz sevgili öğrenciler, öncelikle bugün gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı açılışın başta ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bilindiği gibi bugün Türkiye'mizin 81 ilinde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının ilk ders zili çalacak ve bu zil ile birlikte uzun süredir sessizliğe bürünen okul bahçelerimizde öğrencilerimizin tatlı telaşları, heyecanları ve bitmeyen enerjileri ile dolup taşarak şehirlerimize de ayrı bir dinamizm ve coşku kazandıracak. Bilindiği üzere Eğitim, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için muasır medeniyetlere giden yoldaki tüm kapıları açan yegâne anahtardır. Bu konuda ülke ve millet olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum çünkü bizler "İlim Çin'de de olsa gidip alınız", "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" ve "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" diyen zengin bir medeniyet birikimine ve köklü bir maziye sahibiz.

Bugün genel bütçeden eğitime ayrılan payın hatırı sayılır derecede artmasıyla birlikte eğitim sistemimize kazandırılan teknolojik materyaller, modern okul binaları, ferah fiziki şartlar ve 30 kişiyi geçmeyen derslikler bizleri ziyadesiyle memnun ediyor fakat tüm bunların bizleri başlı başına eğitimde hedeflediğimiz seviyelere ulaştırmaya yetmeyeceğini de bilmekte fayda var.

Yunus Emre'nin "İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen, Bu nice okumaktır "sözlerinden yola çıkarak, hammaddesi insan olan eğitimin, insanın kendisini tanımasını sağlayan, insanı insan yapan saygı, sevgi ve maneviyat gibi değerlere de azami derecede önem göstermesi gerekiyor.

Bu bağlamda ailelerimize ve öğretmenlerimize düşen sorumluluk daha da artıyor. Ailelerimizin öğretmenlerimizle eşgüdüm içerisinde adeta bir sarraf gibi her biri birer mücevher olan yavrularımızı işleyerek ve onların potansiyellerini keşfederek, dış dünyayı okuyabilen, küresel alanda sıkı rekabetçi, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda donanım kazanmış, vizyon sahibi, özgüveni tam, millî şuuru yüksek ve maneviyatı güçlü nesiller yetiştirerek, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 yolundaki büyük ve güçlü Türkiye idealine daha hızlı ulaşmasındaki en büyük katkıyı sağlayacaklarına olan inancımız tamdır.

Bu yolda siz kıymetli öğrencilerimize düşen görev ise ileride istikrarlı, huzurlu, güçlü ve mutlu bir Türkiye'nin mimarları olabileceğinizi aklınızdan hiç çıkarmamanız ve bu yönde daima araştırmacı, sorgulayan ve öğrenme açlığı hisseden bireyler olarak kendinizi manevi ve ilmi olarak iyi yetiştirmenizdir. Ayrıca sizlerden isteğimiz başarılı olma ölçütünü sadece sayısal bir notla değerlendirmeden içinizdeki potansiyeli keşfetme yolunda zamanınızı harcamanızdır.

Mevlana'nın da dediği gibi   "Ne fark eder ki kör insan için, elmas da bir cam da, Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma."

Bu doğrultuda gençlerimiz hiçbir zorluk karşısında umutsuzluğa kapılmadan, Teknoloji'nin de bilgiye ulaşmayı son derece kolaylaştırdığı günümüz şartlarında bıkmadan usanmadan bilginin ve öğrenmenin peşinde koşması elzem bir durumdur.

Burada ayrıyeten bir parantez açmak istiyorum. Zorluklarla başa çıkma ve azim konusunda Artvin insanının doğuştan şanslı olduğunu düşünüyorum.  Cünkü bu zor coğrafyada yaşamak insanı hayatın zorluklarıyla başa çıkma konusunda en başından eğitiyor, bu yüzdendir ki Artvin insanı da gerek eğitim konusunda gerekse diğer konularda başarısından daima söz ettirmiş çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile tanınmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta kıymetli öğrencilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize ve bu yıl 177 milyon Türk Lirası bütçesi, 227 adet e?itim kurumu,1968 öğretmeni, 1682 dersliği ve 930 çalışanı ile yaklaşık 25 bin öğrencimize hizmet verecek olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiasına başarılı bir dönem geçirmelerini temenni ederken, Artvin Valiliği olarak ilgili tüm birimlerimizle 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının en etkili, verimli, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin en yakın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isterim.

Bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevleri başında şehit düşen tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Sözlerime burada son verirken sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla selamlıyorum." diye konuştu.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Erkan Halıcı ise öğretmenin toplumun en önemli değerlerinden olduğunu söyledi. HALICI konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Saygıdeğer Öğretmen Arkadaşlarım,  

Sizler toplumun en önemli değerleri arasındasınız, saygının en fazlasına layıksınız. Geleceğimizin mimarı olacak öğrencilerimizi, Milletimizin asaletine, milli ve manevi değerlerine, insanlığın ortak değerlerine uygun olarak yetiştireceğinize inancım sonsuzdur.

Değerli Öğrenciler,

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Yuvanızı yine şenlendireceksiniz.

Değerli Arkadaşlar,

Bugün dünyada herkes, bir arayış içerisindedir. Bu arayış; kirli, stresli, bunalımlı, hedefsiz, amaçsız, kimliksiz, gönül ve ruh dünyası harap olmuş insanların arayışı. Madden ve manen bunalımda bir insanlık var. Maddi olarak tatmin olmuş, kendisini avutmak için küçücük şeylerden medet umar hale gelmiş ancak manen yok olurken kurtuluş arayan bir insanlık. Varlık ve yokluk arasındaki bir insanlık? Bizler maddi ve manevi buhranların yaşandığı süreçte, gerek ülkemiz gerekse bu coğrafyanın ve insanlık için bir kurtuluş ümidiyiz. Bizim rolümüz ruh ve manevi dünyası yıkılmış insanlar için "Asımın nesli, Kurtuluş ve Diriliş nesli" olmaktır. Bizler bunu yapabilecek asalet ve güce sahip müstesna bir toplumun evlatlarıyız.

Değerli öğrencilerim,

Her şey insanla ve insanda başlar. Bu yüzden kendinizi tanıyın. Kendinize ve gücünüze güvenin ve hedeflerinizde kararlı olun. Değişim ve gelişime açık olun. Planlı olun ve zamana hükmedin. Zamanın kölesi değil efendisi olun. Okulunuzu eviniz olarak görün, öğretmenlerinizi anneniz-babanız olarak görün, arkadaşlarınızı kardeşleriniz olarak görün.  Biz sizlerle daha mutluyuz. Huzurlu bir geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Bu vesileyle saygıdeğer öğretmen arkadaşlarıma, Değerli anne-babalara, sevgili öğrencilerime ve bu yıl eğitim ve öğretime başlayan milletimizin değerli evlatlarına, yeni eğitim öğretim yılının sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diler, hepinizi saygıyla selamlarım."

Halıcı, öğretmenlerin, bu ülkenin gelecekti mimari öğrencileri, milletin milli ve manevi değerleri ile insanlığın ortak değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştireceğine inancının tam olduğunu kaydetti.

Programda Konuşan İl Milli Eğitim müdürü Abdulcelil KAHVECİ şu ifadelere yer verdi:

Bugün, aydınlık yarınlarımızın teminatı olan sevgili çocuklarımızın dimağlarını bilgi ve erdemle yeşertecek, gönüllerini sevgi ve saygı ile bezeyecek bir eğitim öğretim yılına daha erişmenin mutluluğu ve heyecanı içinde sizleri saygıyla selamlıyorum.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı itibariyle ilimizde 14 anaokulu, 48 ilkokul, 55 ortaokul ve 38 ortaöğretim kurumumuz bulunmaktadır. Okullarımızda öğrenim gören 25.000 öğrencimiz ve bu kurumlarda görev yapan 1968 öğretmen, 220 yönetici,  711 personelimiz ve tüm eğitim paydaşlarımızla el ele, gönül gönüle vererek ülkemizin 2023 hedefleri,  2053 ve 2071 vizyonu ışığında geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz.

Cemiyet hayatımızın şekillenmesinde, geleceğimizin daha iyi kurgulanmasında vazgeçilmez olan eğitim, çocuklarımız için olduğu kadar devletimizin ilelebet bağımsız yaşaması için de en temel koşuldur.

Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş olarak yetiştirmektir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini garanti altına alarak insanlarımızın mutlu ve müreffeh yaşamalarını temin etmenin yolu da buradan geçmektedir.

Kalkınmış ve modern ülkeler eğitim sistemlerini sürekli yenileme ve gözden geçirme ihtiyacı duymaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımız, Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte eğitim öğretim politikaları üreterek, hedeflerini gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içerisine girmiştir. 2023 eğitim hedefleri doğrultusunda çalışmalarına yön veren Bakanlığımızca birçok reform gerçekleştirilmiştir.

Bu reformlardan birisi de 2018 Ekim ayında kamuoyuyla paylaşılan ve 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamakta olan 2023 Eğitim Vizyonudur. 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir. 

Sayın Valim, değerli katılımcılar, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, 2023 Eğitim Vizyonunu,  ülkemizin eğitim politikalarını, stratejilerini, değerlerini ve uzun vadeli hedeflerini rehber edinerek ilimizde uygulamakta olduğumuz Artvin'de Her Yönüyle Eğitimin Niteliğini Geliştirme (AHENG) Projesi kapsamında yapacağımız çalışmalarla geleceğimize büyük bir heyecan ve kararlılıkla yön vermeye devam edeceğiz.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı, okullarımızda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katkılarıyla akademik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda elde edilen başarıların daha da üst noktalara taşınması için gayret ve çabaların yoğunlaştığı bir yıl olacaktır.

"Okullar yaşanabilir alanlar olduğu sürece, çocuklarımız mutlu ve güvende olur." anlayışını benimseyerek, bugün itibariyle ilimizde toplam proje tutarı 166 milyon TL olan 20 yeni okul ve tesis inşası devam etmektedir. Okullarımızın fiziki mekanlarındaki eksiklikleri gidermek ve öğrencilerimize daha düzenli, daha sağlıklı ortamlarda eğitim alma imkânı sunabilmek için iyileştirme çalışmalarına ağırlık verip, altyapı, donanım ve hijyen bakımından okullarımızın çağdaş görünüm kazanmasını hedefledik. Bu doğrultuda 2019 yılı içerisinde 5 milyon 276 bin liralık bütçeyle il genelinde 21 eğitim kurumumuzun onarımını gerçekleştirdik.

Değerli meslektaşlarım, 

 "Gerçek eğitim, kendinizden en iyiyi vermekten geçer." Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği yavrularımızı, bu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü insanlar olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti, sabrı, fedakârlığı ve sevgisi ile mümkün olacaktır.

Her eğitim sistemi, öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve hiçbiri öğretmeninin niteliğini aşamaz. Usta bir öğretmen, müfredatı çocukların ihtiyacına göre anında yeniden inşa eder, fırsat eğitimi yapar. Müfredat kelimesinin kökü "fert"ten gelir. O fert çocuktur, öğrencidir, onun içinde saklı olan cevherdir. Bu cevheri, mücevher yapacak oyuncularsa öğretmenlerdir.

Bu kutsal görevi üstlenmenin bilinci içerisinde şartlar ne olursa olsun görevinizi lâyıkıyla yerine getireceğinize, fedakârca çalışacağınıza inancımız tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil, sizlerin elinde şekillenecek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." Değerli meslektaşlarım, çocuklarımız, siz kıymetli öğretmenlerimize emanettir. Sizlere yürekten inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.

Sevgili Öğrenciler, 

Sizler geleceğin anahtarlarısınız. Gelecek, sizin düşüncelerinizle, fikirlerinizle, hayallerinizle şekillenecektir. Bu nedenle dünyayı yorumlama ve algılayışınız, sayılar üzerinden değil, değerler üzerinden olmalıdır.  Bizim bütün gayretimiz sizlerin donanımlı olarak yetişmesidir. Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için gayretli ve azimli olmalısınız.  Ne kadar büyük hedefleriniz olursa, o oranda başarılar elde edeceğinizi biliniz. Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, bu ülkede sizler söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir.

Yeni eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

Kıymetli Velilerimiz,

Ailelerin, toplumların, ülkelerin, cemiyet ve milletlerin geleceği, yetiştirecekleri yetenekli ve sorumluluk sahibi gençlerin varlığına bağlıdır. Zamanın nesnesi değil, öznesi olan bir gençlik, geleceği inşa edebilir. Hayâ ve edebi kuşanmış, farklı bakabilen, sorgulayan, analiz eden, ufku, yaşadığı coğrafyanın dışına taşan bir gençlik,toplumun öncüsü olabilir. Geleceğe yürümek, ancak yetişkinlerin tecrübesi ile gençlerin heyecan ve dinamizminin buluşturulmasıyla mümkündür. Sizlerden isteğimiz tecrübelerinizi çocuklarımıza aktarmanız, eğitim hayatları boyunca onların yanında olmanızdır.

Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle bin bir cefa ve fedakârlıkla büyüttüğünüz çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında okullarımızla, öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz. Çocuklarımıza güveniniz, güven veriniz, başarısızlık durumlarında onlara umut aşılayıp hayata bağlayınız.

Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizi şekillendiren kıymetli öğretmenlerimizin, yarınlarımızın teminatı olan sevgili öğrencilerimizin, eğitim öğretimin vazgeçilmez paydaşları olan değerli velilerimizin ve tüm eğitim camiamızın yeni eğitim öğretim yılını kutluyor, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının Artvin'imize, ülkemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. İlimizde yaptığımız tüm eğitim çalışmalarında bizlere her zaman büyük destek veren Sayın Valimize, milletvekilimiz sayın Erkan BALTA'ya, Bakanlığımızın değerli yöneticilerine şükranlarımı sunuyor, gelecekte daha başarılı ve mutlu bir Artvin oluşturma azmiyle sizleri selamlıyor, saygılarımı arz ediyorum.

Okul Müdürü Hamdi KARBUZ yaptığı konuşmada yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, okul hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından eğitim öğretimin önemine ilişkin şiirler okunurken, okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verildi.

Program okul öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından Vali Doruk ve beraberindekiler öğrencilere hediyeler verdi.

17 Ocak 2020'ye kadar devam edecek birinci dönemde 18-22 Kasım tarihleri arasında ara tatil yapılacak. İkinci dönem 3 Şubat 2020'de başlayacak ve ikinci döneme ait ara tatil 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak.

09-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-201909-09-2019

 

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.