ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin'in El Emeği "Kemalpaşa Halısı" Tezgâhtan İndi

Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK, Artvin Milletvekili Sayın Erkan BALTA ve İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Fahri ACAR, Kemalpaşa Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren halı dokuma kursunu ziyaret ettiler.
Artvin'in El Emeği

Üzerinde Artvin'e özgü motifleri barındıran, üretiminin her aşamasında ilimizin kaynakları kullanılan, bölgemizde yetiştirilen küçükbaş hayvanların doğaya atılan yünlerinin toplanıp doğal kök boyaları ile boyanarak üretilen ipliklerden geleneksel yöntemler kullanılarak dokunan halılar düzenlenen törenle tezgâhlardan indirildi.

Törende konuşan Artvin Valisi Yılmaz DORUK "Burada çok isteyerek yaptığımız çalışma alanlarından bir tanesinin daha başarılı bir şekilde uygulandığını görmek bizleri mutlu etti. İlimizin potansiyelini kullanarak yapılan bu çalışma ekonomik bir uğraşı olmanın yanında bölgenin kültürünü, sosyal sanatsal birikimini bizlere gösteriyor. Artvin'de ilçe bazlı ihtisaslaşma düşüncemiz ile faklı ilçelerin farklı potansiyel alanlarını üretim ve pazarlama aşamalarında profesyonel katkılar sağlayarak Türkiye'nin ilgi odağı haline getirmeyi aynı zamanda bunu ekonomik bir uğraşa dönüştürmeyi hedefliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Törende konuşan Artvin Milletvekili Sayın Erkan BALTA "Kemalpaşa ilçemizde yetiştirilen hayvanlarının yününün bu şekilde değerlendirilerek geleneksel bir sanatımız olan halıcılığı yeniden yaşatmak, hayvancılığa ayrı bir ekonomik değer kazandırmak açısından çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Emek sahibi herkese teşekkür ederim." dedi.

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Fahri ACAR " Aslında burada sadece bir halı kursunu değil ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak birçok sosyal ve istihdama yönelik ekonomik boyutu olan bir projenin pilot çalışmasını görmekteyiz. İnşallah bu çalışmamızı diğer ilçelerimize de yaygınlaştırıp her ilçemizde ayrı istihdam alanları oluşturarak ilimizin sosyal ve ekonomik yaşamına katkı sağlayan büyük bir projeye dönüştüreceğiz." dedi.

           Törene Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa DEMİRKIRAN,  Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet ERTÜRK, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem CENGİZ, Şube Müdürleri, Kemalpaşa Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Aslıhan CAN, öğretmenler ve usta öğreticiler katıldı.

22-02-202122-02-202122-02-202122-02-202122-02-202122-02-202122-02-2021

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.