ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Artvin’de Coşkuyla Kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Artvin’de Coşkuyla Kutlandı.

   Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı.

   Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ömer Doğanay’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

   Hükümet Konağı önünde devam eden tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Ömer Doğanay,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin halkın ve törene katılanların bayramlarını kutlamalarıyla devam etti.

   Törende, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin halkı adına gönderdiği kutlama mesajı okundu.

   Artvin Valisi Ömer Doğanay ise törende yaptığı konuşmada, 1923´te ilan edilen Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladıklarını söyledi.

   Cumhuriyet’in 94 yıllık tarihinin, milletin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösterdiğine dikkati çeken Doğanay, şunları belirtti:

   “Yunusların, Edebalilerin, Ertuğrul Gazilerin, Battal Gazilerin, Melo Şehitlerinin, Çiçek Ninelerin, Halit Paşaların, İsmet Paşaların, Kazım Karabekir Paşaların yastığı mezar taşı, yorganı kar olanların ceddimizin ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere son devletimizi kuranların huzurunda devletimizin en büyük gününü kutlamak için burada toplandık. Yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bu sefer birliğimizi ve diriliğimizi, sevincimizi, saadetimizi göstermek için toplandık. Cumhuriyet’imizi kuranlara bugünlere taşıyanlara şükran hislerimizi ifade etmek için toplandık. Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını coşkuyla kutlamak için toplandık. Hepimize kutlu olsun. Bu meydandayız, memleket toprağına Cumhuriyet mühürleri vuruyoruz. Bu meydanlardan meydan okuyoruz. Bu meydanlara uzun ve meşakkatli yollardan geldik. ‘Kalk yiğidim yine dağ başını duman aldı. Parçalandı bir kıtanın toprakları, Aslan payını aslan olmayan aldı’ diye haykırdığı günlerden geldik bu meydana. Bize biçilen kefenleri yırtarak geldik. Yolsuz, ışıksız, ilaçsız, okulsuz, günlerden geldik bu meydanlara. Kanlı Yemenlerden, Balkanlardan, Kafkaslardan, anaların babaların ümidi kestiği Çanakkale’de çırpınan Karadeniz’den, Kırım’dan, Kerkük’ten, 15 Temmuz’dan geldik bu meydanlara. Velhasıl bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik bu meydanlara. Batan bir imparatorluğun külleri arasında kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesinde bütün meydanlar biz bir milletiz diye haykırmaktadır. Cumhuriyetin 100. yılına çok kısa bir süre kaldı. Bize düşen odur ki Cumhuriyet’i hakiki manasıyla anlayıp uygulamaktır. Akıl ile,  edep ile,  ahlak ile,  adalet ile,  aşk ile, muasır medeniyet sürecini aşmaktır. İlimde, irfanda, dünyaya örnek olmaktır. Düğünde, bayramda, sevinçte, tasada omuz omuza, ele ele Cumhuriyeti geleceğe taşımaktır. Anadolu’nun bir köyünde doğan çocuğun devletin en yüksek kademesine şartlarını korumaktır. İnsana insan haklarının sunulması ve bu hakları sonuna kadar korumaktır. Her birimiz bulunduğumuz konumun hakkını layıkıyla vermeliyiz. Yaptığımız işi dünya ile yarışabilecek düzeyde yapmalıyız. Bu vesile ile tekrar tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Cumhuriyet’imizin dünya durdukça yaşamasını niyaz ediyorum. Hepinizi muhabbetle selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bayramınız tekrar kutlu olsun” diye konuştu.

   Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halkoyunları ekibi ile mehteran takımının gösterileri vatandaşlardan alkış aldı.

   Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, resmi geçit töreni ile sona erdi.

   Törene, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Gürler,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda mülki ve askeri erkanın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

29-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-2017

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.