ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hopa İlçemizdeki Hüsnü Ciner İlkokulu Bünyesinde, Z -(Zenginleştirilmiş) Kütüphane ile Özel Eğitim Sınıfı Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı.

21 Kasım 2017 Salı günü Hüsnü Ciner İlkokulunun bahçesinde düzenlenen törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Hopa Belediye  Başkanı Nedim Cihan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek,  Artvin Faal Gazeteciler Dernek Başkanı İsmet Başar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Hopa İlçemizdeki Hüsnü Ciner İlkokulu Bünyesinde, Z -(Zenginleştirilmiş) Kütüphane ile Özel Eğitim Sınıfı Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, eğitimin, bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığını belirterek, okumanın önemine dikkat çekti.

 

 Peygamberimize gelen ilk emrin “oku” olduğunu anımsatan Vali Doğanay,  “Ülke olarak internete günde 3 saat, televizyona 6 saat zaman ayırıyoruz. Ancak okumaya maalesef günde sadece 1 dakika zaman ayırıyoruz. Kitap okumaya daha fazla zaman ayırmalıyız. Ülke olarak okumaya ve daha çok çalışmaya ihtiyacımız var” dedi.

 

Düğünlerde, nişanlarda veya komşuluk ziyaretlerinde hediye olarak kitap vereniniz var mı diye soran Vali Doğanay,” Ülke olarak dünyada kitap hediye etme alışkanlığımızla maalesef 140. sıradayız. Mutlaka ve mutlaka bu coğrafyada köle olmak istemiyorsak ve hayatta kalmak istiyorsak Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkmak ve orada kalmak istiyorsak mutlaka ve mutlaka okumalıyız. Doğru şeyleri okumalıyız. Hep beraber kardeşlik içerisinde olmalıyız. Hem okumalıyız hem de haklı olarak dünyaya meydan okumalıyız. Bu duygu ve düşüncelerimle Z- Kütüphanesi ile Özel Eğitim Sınıfının ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, burada yaptığı konuşmada,   Z-kütüphanede bin kitap bulunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün açılışını gerçekleştirecek  oluğumuz Zenginleştirilmiş kütüphane ve Özel Eğitim sınıflarının ilçemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyor, sizleri saygı ile selamlıyorum. 

Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar bilgiye en kolay şekilde ulaşma imkânını bize veren çok önemli kaynaklardır. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar bilgiye en kolay şekilde ulaşma imkânını bize veren çok önemli kaynaklardır. Kütüphaneler de altın değerindeki bu kitapların bir arada bulunduğu hazinelerdir. Değerli öğrenciler, bugün sizleri çok değerli bir hazineyle buluşturuyoruz. İnşallah hepiniz bu hazineden istifade edeceksiniz.

Bilginin her gün yenilendiği, davranış ve tutumların, ihtiyaç ve beklentilerin sürekli değiştiği günümüzde, çocuklarımızın hayat boyu öğrenme yaklaşımını benimsemiş bireyler olarak yetişmesi hepimizin arzusudur. Bu kapsamda Bakanlığımız, gelişen teknolojilerden gerektiği şekilde ve amaca uygun olarak yararlanabilmek, öğrencilerin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarını geliştirmek ve eğitim öğretimde atılan adımları kütüphaneleri etkili kullanarak desteklemek amacıyla okul kütüphanelerine yenilikçi bir bakış açısı getirmiş ve Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi’ni başlatmıştır. 

Zenginleştirilmiş kütüphaneler (z-kütüphane); zekâ oyunları, okuma ve dinleme materyallerinin bir arada bulunduğu, sesli ve elektronik kitaplar gibi alternatif okuma seçeneklerinden öğrencilerin faydalanabildiği taşınılabilir raflarıyla, ahşap ve kumaş malzemelerle kaplanmış duvarlarıyla, estetik ve pedagojik açıdan uygun renkleriyle çocuklarımızda okuma alışkanlığı ve zevki uyandıran, onları kütüphaneye çekecek mekânlar şeklinde tasarlanmaktadır. Kitap okunacak mekânları cazip hale getirmenin toplumdaki okuma oranlarına katkıda bulunacağı da bir gerçektir. Okuyan ve kütüphane kullanan bireylerin daha nitelikli, duyarlı ve üretken bir kişiliğe sahip olacakları, bu bireylerden oluşan toplumların ise karşılaşacakları sorunlara daha kalıcı çözümler bularak kültürel ve ekonomik gelişmeye daha açık olacakları şüphe götürmez bir gerçektir. Bu perspektiften baktığımızda okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları; bireysel, toplumsal ve kültürel kalkınmanın anahtar öğeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından İlimiz genelinde 14’üncü, Hopa ilçemizde ise  4. zengin kütüphanemizin açılışını gerçekleştireceğiz.

Bakanlığımız tarafından Hopa ilçemizde, Anadolu İmam  Hatip Lisesi z-kütüphanesine 70 bin lira, Nuri Vatan Anadolu Lisesi z- kütüphanesine 93 bin lira, Atatürk Ortaokulu z-kütüphanesine 81 bin lira ve bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Hüsnü Ciner Ortaokulunun z -kütüphanesine ise 105 bin lira olmak üzere toplamda Hopa ilçemizdeki zengin kütüphanelerimiz için 349 bin lira ödenek harcanmıştır. 

 

Sayın Valim kıymetli misafirler, İlçemizdeki eğitim yatırımları sadece bunlarla sınırlı değildir. Temel Eğitim Yatırım programında yer alan ve yapımı tamamlanarak ikinci dönem faaliyete geçecek olan 8 derslikli Yoldere Ortaokulu, Devlet yatırım programında yer alan  16 derslikli Hopa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de ilçemizdeki eğitim yatırımları arasında yerini alacaktır. Yine şu an ikmal inşaatı devam eden ve Atatürk Ortaokulunun taşınacağı yeni binası da 2017-2018 Eğitim öğretim yılının ikinci döneminde öğrencilerimizin hizmetinde olacaktır. Hayırsever marifetiyle yapımı devam eden 200 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Lisesi öğrenci yurdu 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmete girecek ve yine hayırsever marifetiyle yapılmakta olan 8 derslikli anaokulu da  2. Dönem okul öncesi öğrencilerimizin istifadesine sunulacaktır. 

Yatırımların ilçemize kazandırılmasındaki değerli katkıları için Valimiz sayın Ömer DOĞANAY’a, milletvekilimiz sayın Dr. İsrafil KIŞLA’ya, Milli Eğitim Bakanlığımızın değerli yöneticilerine, belediye başkanımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, hayırsever vatandaşlarımıza, şükranlarımı arz ediyorum. 

Eğitim hizmetlerimizde özel eğitim öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. Onları her anlamda topluma kazandırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve eğitimlerini devam ettirmek amacıyla devletimiz her türlü imkanı sunmaktadır. İlçemizde 8 okulumuzda oluşturulan özel eğitim sınıflarında 54 öğrencimiz eğitim görmektedir. Yine İlçemizde faaliyet gösteren Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi(Okulu)ndan ise 29 özel eğitim öğrencimize hizmet sunulmaktadır.

 Sayın Valim, kıymetli misafireler, bugün  Hüsnü Ciner ilkokulumuzda ayrı bir mutluluğu da açılışını yapacağımız 2 adet özel eğitim sınıfı ile yaşamaktayız. Hüsnü Ciner ilkokulunda özel eğitim öğrencilerimizin kullanacakları Özel Eğitim sınıflarından biri, Milli Eğitim Bakanlığımızca 30.000 TL’lik ödenekle donatılmıştır. 2. özel eğitim sınıfımız ise hayırsever İş Adamı Şaban KAYA tarafından donatılmıştır. Hayırsever iş adamımıza değerli katkıları için teşekkür ediyorum. 

Eğitimin hangi kademesinde ve hangi seviyesinde olursa olsun “Her çocuk özeldir ve değerlidir. “Eğitimde kaybedilecek tek bir fert yoktur.” düsturuyla çıktığımız bu yolda, ilimizin en ücra köşelerine dahi ulaşarak eğitim hizmetlerini götürmek azminde ve mecburiyetindeyiz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.” Bu duygu ve düşüncelerle bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Z kütüphanenin ve özel eğitim sınıflarının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilçemize ve ilimize  hayırlı olmasını temenni ediyor saygılarımı sunuyorum.”

 

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ile protokol zengin kütüphane ile özel eğitim sınıflarının açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.

 

 

Z- Kütüphane ile özel eğitim sınıflarını gezerek, okul müdüründen bilgi alan Vali Doğanay, burada çocuklarla yakından ilgilendi ve çeşitli hediyeler verdi.

21-11-201721-11-201721-11-2017

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.