ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuryazar Seferberliği

Okuryazar Seferberliği

 

Ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşların okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Bakanlığımızca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde “Okuryazarlık Seferberliği” başlatılmıştır.     

             Bu doğrultuda, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezleri, resmî - özel tüm eğitim kurumları ve Belediye sosyal tesislerinde açılacak olan kurslara devamlarının sağlanarak okuryazar haline getirilmeleri amaçlanmaktadır.

05 Mart 2018 tarihinde başlayacak olan kurslarda vatandaşlara 120 (yüz yirmi) saatlik 1. kademe kurs programı uygulanacak olup, bu kursu başarı ile bitiren vatandaşlarımız okur yazar belgesi alacaklar ve ardından istemeleri halinde 180 (yüz seksen) saatlik 2. kademe kursuna katılabilecek ve bu kursu da tamamlayarak ilkokul diplomasına eş değer belge alacaklardır. Bu belge ile hem üst öğrenim kademelerine devam etme hem de ehliyet sınavlarına girme hakkına sahip olacaklardır.

Bu amaçla, il ve ilçelerde kurulan Yürütme Kurulları koordinesinde be Bakanlığımızca belirlenen takvim doğrultusunda 05 Mart 2018 tarihinde Halk Eğitimi Merkezlerinde veya Halk Eğitim Merkezlerince ihtiyaç olunan bölgelerdeki belirlenen okullarda okuma-yazma kursları açılacaktır.

İlimiz ve ilçelerimizdeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın kendilerine en yakın okul müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

          Okul müdürlükleri veya Halk Eğitimi Merkezleri ile irtibata geçemeyecek durumdaki vatandaşlarımız (Engelli, yaşlı, vb.) İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait 0(466) 212 59 51 numaralı telefon aracılığı ile başvuruda bulunarak yetkililerimizin kendilerine ulaşmalarını sağlayabilirler.

08-03-2018

Dere Mah. Şehit Ömer Zeki Varan Sok. No35 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.