ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilge Kent Artvin'den Dünyaya "Uluslararası Covid-19 Kongresi: Eğitimde Yeni Normlar" Başladı

Bilge Kent Artvin'den Dünyaya

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliği ile " Covid-19 Sürecinde Eğitime Bakış"  ana teması ile düzenlenen Türkiye'nin ilk uluslararası Covid-19 online kongresi Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK'un teşrifleri ve açılış konuşmaları ile başladı.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK konuşmalarında " Günün ihtiyaçları ve problemleriyle ilgili çok özel bir konuda hızlı hareket edip uluslararası bir çerçevede ele almak katma değeri yüksek bir faaliyet. Bu konunun daha da derinleştirilerek ilerletilmesi hususunu da çok önemsiyorum inşallah buradan ortaya çıkacak neticelerle de yeni bir takım projelere imza atma fırsatı bulabiliriz. Ben böyle bir çalışmanın dünyadaki ülkelerde de yapılmasını ve onlarla da alışverişlerin başlamasını ve çok daha büyük bir perspektif içerisinde Talim Terbiye Kurulunun eğitim öğretim şurası noktasında benzer bir konuda yapacağı çalışmaya da öncülük etmesini de temenni ediyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu konuyu çok önemsediğim için, yapılan bu faaliyeti çok özgün bulduğum için burada olmayı özellikle istedim. Sizin Değerli katkılarınızın muhakkak suretle çok işlevsel neticelere yol açacağından eminim. Başarılı bir çalışma diliyorum. İnşallah neticesini birlikte değerlendirip Sayın Valimizle, Rektörümüzle, İl Müdürümüzle paylaşıp daha ilerisini nasıl hayata geçiririz ve bu çalışmanın neticesinde ortaya çıkan sonuçları eğitim politikalarına nasıl dönüştürürüz bunu da ayrıca değerlendireceğiz" dedi.

Protokol konuşmalarında Artvin Valimiz Sayın Yılmaz DORUK " Ülke olarak Koronavirüsle mücadele konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın koordinesinde oluşturulan Bilim Kurulunun tavsiyeleri de dikkate alınarak öncelikle virüsün ülkemize girişinin engellenmesi, sonra da yayılmasının engellenmesine yönelik başarılı bir süreç yönetimi yaşadık. Bunun sonucunda salgından en az etkilenen ülkeler arasında yer aldık. Bu süreçte Artvin de sürecin yönetilmesi konusunda başarılı iller arasında yer aldı. Şüphesiz bu başarıda ilimiz eğitim kadrolarının da payı oldu. Hem idarecilerimiz hem de öğretmenlerimiz bir taraftan eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ederken diğer taraftan salgınla mücadele eden birimlerimize gönüllü olarak katkı verdiler. Online kongre ile bir taraftan yaşanan süreç nedeniyle eğitim hayatına ilişkin çocuklarımızın kafasında oluşan sorulara cevaplar bulacağımıza diğer taraftan da süreçle birlikte ortaya koyulan eğitim-öğretim uygulamalarının modellerinin gelişimine önemli katkılar sunacağımız inancındayım" dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Fahrettin TİLKİ " Türkiye'de Covid-19 Salgının eğitim üzerindeki etkisini dikkate alarak Artvin Çoruh Üniversitesi ve Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlediğimiz online kongremizde ülkemiz ve yurt dışından eğitimle ilgili önemli isimler konuşmacı olarak yer alacaktır. Kongrede Koronavirüs salgının eğitim öğretimi nasıl etkilediği, dijital eğitim sürecine eğitimcilerin nasıl katkı saplayabileceği, eğitimcilerin bu süreçten nasıl etkilendiği gibi sorular yanıtlanacaktır " dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri ACAR " Küresel salgın haline gelen Covid-19 hayatımızın birçok alanında köklü değişikliklere neden oldu. Bu değişikliklerin bizim için en önemlisi ise eğitim alanında meydana gelen değişikliklelerdir. Türkiye olarak dünyada çok az ülkenin sahip olduğu dijital eğitim altyapımızla eğitim öğretim faaliyetlerine ara vermeden sadece şekil değiştirerek uzaktan eğitim olarak devam ettik. Uzaktan eğitim sürecinde edindiğimiz deneyimle düzenlediğimiz online kongremizle istedik ki gelecekte eğitim nasıl olacak, ne gibi değişiklikler yaşanacak bu değişiklikler eğitime nasıl yansıyacak sorularını akademik düzeyde tartışalım. Yurt dışından 5 yurt içinden 10 davetli katılımcımız 38 bildiri sunumu ile 3 günlük yoğun bir kongre programı sunacağız. Heyecanımıza ortak olarak kongremizin açılış programına teşrif eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK başta olmak üzere Artvin Valimiz Sayın Yılmaz DORUK, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Fahrettin TİLKİ, Sayın Davetli Katılımcılar, Düzenleme Kurulundaki sayın akademisyenler, çalışma arkadaşlarım ve kongremize yut içi ve yurt dışından katılan tüm dinleyicilere teşekkür ediyorum" dedi

Yurt içi ve yurt dışından 15 davetli akademisyenin konuşmaları ve 38 bildiri sunumu ile gerçekleşecek online kongre açılış konuşmalarının ardından  davetli konuşmacılar  Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU'nun "Pandemi Döneminde Aile Tutumları" ve Prof. Dr. Selçuk ÖZDEMİR'in "Tekno Burjuvazi ve Öğrenmenin Kök Hücresi" sunumlarıyla devam etti.

24-25-26 Haziran 2020 tarihlerinde toplam 6 oturum şeklinde yapılacak online kongrenin Saat; 13:30'da başlayan 2. Oturumu ise davetli konuşmacılar  Doç. Dr. Gina Aurora NECULA "Çok Kültürlülük, Yabancılara Anadil Öğretimi ve Covid-19 Sonrası Beklentiler", Prof. Dr.A.Sibel TÜRKÜM "Salgın Krizi İle Keşiflerimiz; Hoşlansak da Hoşlanmasak da..." , Dr. Paul HOARD "Covid-19 Öğrencilerin Yeni Fikirleri Eleştirel Olarak Değerlendirme Becerilerini Nasıl Etkiler?" başlıklı sunumları ile sürecek.

24-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-202024-06-2020

Dere Mah. Şehit Ömer Zeki Varan Sok. No35 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.