ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Fahri ACAR'ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Fahri ACAR'ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi  Mesajı

Bugün; 106 yıl önce bir daha dönmemeyi göze alarak vatan savunması için savaşa giden, vatan dendiğinde gözünü kırpmadan en önde cenk eden cesur, şerefli ve şanlı kahramanlarımızı, Çanakkale şehitlerimizi, minnet ve rahmetle andığımız gündür.

Kahraman şehitlerimiz, 18 Mart 1915' te Çanakkale' de verdikleri benzersiz mücadelenin ardından tarihimizde büyük bir destan yazmışlardır. Aziz şehitlerimiz; vatan uğruna annelerinden, babalarından, evlatlarından hatta canlarından vazgeçerek, geriye dönmeyi düşünmeden Çanakkale' de düşmana karşı kahramanca savaşmışlardır. Genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden vatan savunmasında en önde yer alarak topyekûn vatan toprağını savunmuşlardır. Kuru ekmek ve üzüm hoşafı ile beslenerek; gece gündüz uykusuz, yorgun olmalarına rağmen hem karadan hem de denizden saldıran düşman ile mücadele etmeyi bırakmayı bir an bile düşünmemişlerdir. Kalplerindeki iman ve cesaretten güç alarak düşman karşısında dimdik durmayı başarmışlar ve vatanımızın kaderini belirleyecek böyle büyük bir savaşı kazanarak tarihe isimlerini yazdırmışlardır. Mehmet Akif Ersoy' un "Çanakkale Şehitlerine" şiirinde: "Asımın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek / Çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek." dizelerinde dediği gibi vatanımızı da namusumuzu da düşmana çiğnetmemişlerdir. Sonucunda da büyük bir zafere imza atarak bizlere, Çanakkale' de şanlı bir destan bırakmışlardır.

Bu sebeple; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,

Akif' in:

"Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber

Sana âgûşunu açmış duruyor peygamber"

Diyerek seslendiği; vatan uğruna canlarını fedâ ederek şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi Çanakkale Zaferi'nin 106. yılında rahmet, minnet ve gururla yâd ediyorum.

Ruhları şad olsun.

 

 

                                                                                                                                 Fahri ACAR

                                                                                                                                                                                                                                          Artvin İl Millî Eğitim Müdürü

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.