ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 100.Yıl Dönümü Programı Çevrim İçi Olarak Yapıldı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Artvin Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 100.Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK'un teşrifleri ile çevrim içi olarak yapıldı.
İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 100.Yıl Dönümü Programı Çevrim İçi Olarak Yapıldı

İl Millî Eğitim Müdürü Fahri ACAR selamlama konuşmasında " İstiklal Marşı'mız; istiklalimizin sembolü, istikbalimizin teminatıdır. Milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Bugün millet olarak bu destanın yazılışının 100. Yılına şahitlik etmenin haklı gururu içerisindeyiz. Daha nice 100 yılları milletçe birlik ve beraberlik içinde yaşayacağımıza olan inancımla İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yılını en kalbi dileklerimle kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızda şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum." dedi.

ACAR, sözlerini programın hazırlanmasında emek veren okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerimize teşekkür ederek tamamladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK " Bugün 12 Mart, bağımsızlık beyannamemiz olan İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yıl dönümü. Bizler için müstesna olan bu günü, en içten duygularımla tebrik ediyorum. Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz 2021 yılı TBMM Genel Kurulunda imzalanan önerge ile "İstiklal Marşı Yılı" olarak kabul edildi. Bu bağlamda kurum ve kuruluşlarımız tarafından düzenlenecek olan özel etkinlikler; milli şairimizin hayatının, mücadelesinin, uğruna sürgünleri göze aldığı prensiplerinin, daha iyi kavranmasını da sağlayacaktır... Akif, zor günlerde kaleme aldığı o muhteşem dizeler; varlığımıza ve birliğimize yönelik tüm tehditler karşısında al bayrağın altında toplanmaya hazır 84 milyonun ortak sesi, yüreği ve iradesidir... Milletimiz için böylesine anlamlı ve değerli bir eserin yansıttığı o asil ruhu her zaman diri tutmak ve onu vatanımızın semalarında gür bir sesle ilelebet yankılandırmak asli görevimizdir...Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. Yıl dönümünü tebrik ediyorum. Bu vesileyle büyük dava adamı, şair, mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'u huzurlarınızda bir kez daha hürmetle yâd ediyorum." dedi.

Program günün anlam ve önemine dair konuşmanın yapılmasının ardından, "Zulmü Alkışlayamam" ve "Bülbül" şiirlerinin okunması, " İstiklal Marşı'na Uzanan Yol" konulu video gösterisi ve öğrencilerimizin İstiklal Marşı'mızı okumalarının ardından tamamlandı.

            Programa  Kurum Amirleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri,  okul ve kurum yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

12-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-2021

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.