ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK’ün İlimizdeki Harezmi Eğitim Modeli Sınıflarını Ziyareti

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK’ün İlimizdeki Harezmi Eğitim Modeli Sınıflarını Ziyareti

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ ile birlikte ilimizde Harezmi Eğitim Modelinin uygulandığı üç okula ziyarette bulundu.

Türkiye´de ilk kez İstanbul İl Milli  Eğitim Müdürlüğünde başlatılan ve Harezmî Eğitim Modelinin uygulandığı 14 ilden biri olan ilimizde Vakıfbank İlkokulu, Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulu ve Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Harezmi Eğitim Modeli uygulanmaktadır. Türkiye´de  ilk kez İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde başlatılan ve STEM yaklaşımının sosyal bilimlerle birlikte yürütüldüğü Harezmî Eğitim Modeli,  bilgisayar  bilimi öğretimini sosyal bilimlerle  bütünleştiren, bilgi işlemsel düşünme becerisini hayata adapte eden, programlama ve öğretim araçlarını etkin kullanan, disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen bir eğitim modeli uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında ilk Olarak Vakıfbank İlkokulunu ziyaret eden  Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK, öğrencilerin öğretmenleri rehberliğinde gerçekleştirdikleri “Sağlıklı Beslenme-Obeziteye Hayır” projesiyle ilgili öğrencilere sorular sorarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Öğrenciler, on haftalık süreç boyunca sağlıklı yaşam terliği, sağlıklı yaşam saati gibi ürünler geliştirerek sağlıklı yaşam bilinci kazandırmak amacıyla diyetisyenden destek aldıklarını ve tasarladıkları afiş, pankart ve sloganlarla sağlıklı yaşam yürüyüşü yaptıklarını ifade ettiler. Sürecin sonunda ise tasarladıkları ürünleri sergileyeceklerini belirttiler.

Vakıfbank İlkokulunun akabinde ziyaret edilen  Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulunda  ise öğrenciler “Akıllı Sınıf Sistemleri” projesiyle akıllı çöp kutusu, akıllı havalandırma, sınıfta bitki yetiştirme ve otomatik sulama sistemleri ve kendi elektriğini üretme konularında bilgi paylaşımında bulundular. Sürece başlarken iyi bir planlama ile yol haritası belirlediklerini ifade eden öğrenciler süreçte aktif katılımla kendilerini ifade ettiklerini ve bu çalışmaları gönüllü olarak yürüttüklerini söylediler.

Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  de ülkemizde hızla artan  teknoloji bağımlılığını önlemeye yönelik olarak geliştirecekleri telefon uygulamasına yönelik olarak yaptıkları anket çalışmaları, röportajlar, afiş tasarımları ve hazırladıkları videolar hakkında bilgi paylaşımında bulundular. Daire Başkanı M. Hakan BÜCÜK öğrenciler ve öğretmenlerle sohbet ederek bu sürecin ne gibi faydaları olduğu ile ilgili görüşler aldı.

Bu ziyaretlerden oldukça memnun kaldığını ve yapılan çalışmaların ülke genelinde faydalı olacak nitelikte olduğunu   ifade eden Daire Başkanı Sayın M. Hakan BÜCÜK, sürece katkı sunan öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür  etti.

 11-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.