ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci Tercih Danışmanlığı Bürolarını Ziyaret Etti

Milli Eğitim  Müdürü Abdulcelil Kahveci  Tercih Danışmanlığı Bürolarını Ziyaret Etti

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş sisteminde öğrencilerin daha sağlıklı tercih yapabilmeleri için Gazi Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Şehit Erol İnce İmam Hatip Ortaokulu ve Yeni Mahalle Ortaokulunda oluşturulan Tercih Danışmanlığı Büroları Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, Şube müdürleri Özcan KÖSE ve Metin ÖZYER  tarafından ziyaret edildi.

Tercih bürolarında öğrenci, veli ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden KAHVECİ, tercih ve danışmanlık komisyonlarının görevli yönetici ve öğretmenlere teşekkür etti.

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ TERCİH ve YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ 

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında ortaokulu bitiren öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına geçişlerini düzenleyen ortaöğretime  Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının  http://www.meb.gov.tr internet  adresinde yayınlanmıştır. Tercih işlemleri ile ilgili her türlü rehberlik ve yönlendirme  ortaokul müdürlükleri tarafından sağlanacak olup  ayrıca İlçe  Müdürlüklerinde oluşturulan bürolardan da konu ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Tercih işlemleri için öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli ve belirtilen takvime göre hareket edilmelidir.

 

1-Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından http://e-okul.meb.gov.tr adresinden veya herhangi ortaokul müdürlüğünden yapılacaktır.

2-Yapılan tercihler mutlaka ilgili okul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

3-Tercih  sisteminde üç ekran bulunmaktadır. Her ekranda en fazla 5(beş) okul tercihi yapılacaktır.

   *Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Ekranı

   *Merkezi Sınav İle Öğrenci Alan Ekranı

   *Pansiyonlu Okullar Ekranı

4-Sınava Giren ve Merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme  ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.

5-Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar  ekranında tercih yapmayan  öğrencilere sınavlı okul ekranı ile pansiyonlu  okul ekranı açılmayacaktır.

6- Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunulabilir.

7- Merkezi sınava giren öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar tercih ekranından kendilerine sunulan 5 (beş) tercih hakkını istedikleri gibi kullanabilirler. Öğrenciler, aldıkları puanı ve bulundukları yüzdelik dilimleri göz önüne alarak, en az 1 (bir), en fazla 5 (beş) tercihte bulunabilirler.

 Ayrıntılı bilgi ve Danışmanlık için Ortaokul Müdürlüklerine ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kurulan TERCİH DANIŞMANLIK BÜROLARINA başvurabilirler 

 

2017-2018  Eğitim Öğretim Yılı  Tercih Danışmanlığı sürecinde öğrencilere bir üst kuruma geçişlerinde  rehberlik yapılması ve süreçte verilecek tercih danışmanlığı hizmetlerin belirlenen standartlar  yürütülmesi amacıyla,  İlçe  Müdürlüklerince oluşturulan Artvin İli Tercih Danışmanlığı  Komisyonları;

  

*Tercih danışmanlığı komisyon listesi için tıklayınız.

 

04-07-201804-07-201804-07-201804-07-201804-07-201804-07-201804-07-201804-07-201804-07-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.