ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ´nin 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Kutlama Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ´nin 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Kutlama Mesajı

Kıymetli Meslektaşlarım,  Sevgili Öğrencilerim, Değerli Velilerimiz,  

 

9 Eylül 2019 tarihinde il genelinde 25.000 öğrenci, 1968 öğretmen,  220 yöneticimiz ve 711 personelimizle birlikte yeni bir eğitim-öğretim yılına başlayacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı itibariyle ilimizde 14 adet anaokulu, 48 ilkokul, 55 ortaokul ve 38 ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. Rehberlik Araştırma Merkezi, Eğitim Uygulama Okulu ve Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlarımızla birlikte il genelinde toplamda 227 adet eğitim kurumumuzla el ele, gönül gönüle vererek ülkemizin 2023 hedefleri,  2053 ve 2071 vizyonu ışığında geleceğimizi inşa edeceğiz.

Bir ülkenin refahı ve mutluluğu, ekonomik, kültürel ve sosyal faktörlerin yanında ülke halkının nitelikli ve sürekli eğitim almasına bağlıdır. Eğitim, her zaman olduğu gibi insan davranışlarını geliştiren, insanların birbirleriyle ve toplumla ilişkilerini sağlayan bir araç olarak 21. yüzyılda da önemini sürdürecektir.

 Eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilimsel ve teknolojik donanımların yanında milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş olarak yetiştirmektir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini garanti altına alarak insanlarımızın mutlu ve müreffeh yaşamalarını temin etmenin yolu da buradan geçmektedir.

 

Değerli meslektaşlarım,

"Unutulmamalıdır ki her eğitim sistemi, öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve

hiçbiri öğretmeninin niteliğini aşamaz."

  "Günümüzde bilgiye sahip olma, iktisadi hayatta ve toplumsal ilerlemede en belirleyici rolü üstlenmektedir. Yarının büyüğü olan çocuklarımızı hayata hazırlarken çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı kültüre meraklı ve duyarlı nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirebilmek temel gayemiz olmalıdır.

Okullarımızda her bir çocuğumuzun değerlerine değer, mutluluğuna mutluluk katarak; evrensel, milli ve manevi erdemleriyle birlikte yaşam becerilerini  içselleştirmeliyiz. Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken; millî ve manevî değerleri özümsemiş, araştırma, sorgulama yeteneğine sahip, bilgi üretebilen ve değerlendirebilen, bilimsel gelişmeleri takip eden bireyler olmalarını sağlamalıyız.

Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği yavrularımızı, bu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü insanlar olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti, sabrı, fedakârlığı ve sevgisi ile mümkün olacaktır.

Bu kutsal görevi üstlenmenin bilinci içerisinde şartlar ne olursa olsun görevinizi lâyıkıyla yerine getireceğinize, fedakârca çalışacağınıza inancımız tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil, sizlerin elinde şekillenecek, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." Değerli meslektaşlarım, çocuklarımız, siz kıymetli öğretmenlerimize emanettir. Sizlere yürekten inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Sizlerin varlığı, bizim en büyük gücümüzdür. Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedefler için elinizden geleni gayreti göstermelisiniz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, gayretli olmanız,  asla yılgınlığa düşmemenizdir. Unutmayınız ki öğretmenleriniz ve aileleriniz her konuda, her zaman size destek olacaklardır.

Ülkemizin geleceğine siz yön verecek, bu ülkede sizler söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz, sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir. Yeni eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

 

Kıymetli Velilerimiz,

 "Bütün umutlarıyla, sevinçleriyle, masumiyetleriyle geçmişten geleceğe bir bağ, bir filiz olmalarından dolayı bu milletin ortak paydası çocuklarıdır. Bazen farklı kelimeler kullansak da aslında eğitimden beklentilerimiz aynıdır."

Günümüzde olduğu gibi gelecekte de kendinizden daha çok önemsediğiniz evlatlarınızın kendilerine ve ülkemize faydalı ve hayırlı bir insan olarak yetişmeleri için sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve onları desteklemektir. Çocuklarımız için okullarımız ile sürekli iletişim ve iş birliği içinde olun. Öğrenci-öğretmen-okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim, öğrencilerimizin başarılarını artıracaktır. Desteğinizi devam ettirmenizi arzu ediyor ve bütün velilerimize yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.

Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle bin bir cefa ve fedakârlıkla büyüttüğünüz çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında okullarımızla, öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum.

Saygıdeğer anne babalar; evlatlarınız bize emanettir. Evlatlarınız bizim çocuklarımız olarak huzurlu ve emin bir eğitim ortamında, geleceğe en donanımlı şekilde hazırlanmak için eğitimlerini sürdüreceklerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizi şekillendiren siz kıymetli öğretmenlerimizin, yarınlarımızın teminatı olan sevgili öğrencilerimizin,  eğitim öğretimin vazgeçilmez paydaşları olan değerli velilerimizin ve tüm eğitim camiamızın yeni eğitim öğretim yılını kutluyorum.  2019-2020 eğitim-öğretim yılının Artvin'imize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, gelecekte daha başarılı ve mutlu bir Artvin oluşturma azmiyle sizleri selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.