ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. Servet Özdemir´den 2023 Eğitim Vizyonu Işığında Eğitim Kurumu Yöneticilerine ve Öğretmenlere Konferans

Prof. Dr. Servet Özdemir´den  2023 Eğitim Vizyonu Işığında Eğitim Kurumu Yöneticilerine ve Öğretmenlere  Konferans

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde Prof. Dr. Servet Özdemir tarafından sunulan  konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin Çoruh Üniversitesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Karakaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe  Eğitim Kurumu Yöneticileri, öğretim görevlileri, öğretmenler ve veliler de katıldı.
KAHVECİ programın açılışında yaptığı konuşmada şu hususlara değindi:
Geleceğe yeni ufuklar açarken aynı zamanda geçmişi ötelemeyen, milli ve manevi değerlerin ışığında, bireyleri sevgide ve iyilikte birleştiren, çağın ve ülkemizin ihtiyaçlarına odaklı bir eğitim anlayışıyla Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Milli Eğitim Bakanımızın Sayın Ziya Selçuk’un öncülüğünde hazırlanmış olan 2023 Eğitim Vizyonu ışığında eğitim adına tüm birimlerimizle gayret ve azimle hizmet vermekteyiz.
Millî Eğitim Bakanlığımızın yeni dönemde oynayacağı rol, talim ve terbiyeyi, Türk milletinin toplumsal bütünleşmesinin ve ortak ülküye dayalı, şimdi ve gelecek tasavvurunun inşasına öncülük etmektir.
Bizlere düşen görevse bu tasavvur rehberliğinde öğrencilerimizi evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki ve millî tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme, değişim ve ahlak güzelliği ile donatarak bu donanımları insanlık hayrına yapılan işlerde kullanacak şekilde eğitmektir.
Bugünden başlayarak 21. Yüzyıl Talim ve Terbiye Modelimiz ile 2023 Eğitim Vizyonu’nun temel hedefi, ahlak telakkisine dayalı ve insanı merkeze konumlandıran bir varlık ve bilgi anlayışına hayat vermektir.
2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacı; ‘Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli ahlaklı bireyler yetiştirilmektir.
Bu felsefeyle Milli Eğitim Bakanlığımızca büyük emek ve özveriyle oluşturulan 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinin hazırlık aşamasında geçmişte yapılmış olan çalışmalar gözden geçirilmiş, çalıştaylar düzenlenmiş ve çalışma grupları oluşturulmuştur.
İlimizde ise bu bağlamda gerek Vizyon belgesinin hazırlık aşamasında ve gerekse 23 Ekim 2018 tarihide Vizyon belgesi açıklandıktan sonra ilçe milli eğitim müdürlerimiz, şube müdürlerimiz ile ilimizde görev yapan tüm eğitim kurumu yöneticilerimizin katılımıyla kapsamlı birçok çalışma gerçekleştirilmiştir.
İl merkezimizden başlanarak 8 ilçemizde tüm eğitim kurumlarımızda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz vizyon belgesinin içeriği, temel felsefesi, vizyon belgesi kapsamında yapılacak çalışmalar bilgilendirilmiştir.
Mesleki ve teknik eğitimle ilgili olarak eğitim kurumlarımız; paydaş kurumlar ve sektörle bir araya gelerek Vizyon belgesi ışığında gerçekleştirilecek çalışmaları değerlendirmiştir. Bu kapsamda hazırlanacak projeler ve işbirliği yapılacak kurumlar konusunda istişareler yapılmıştır.
İlimizde görev yapan okul öncesi, sınıf, branş öğretmenleri, rehberlik öğretmenleri ile Vizyon Belgesinin ışığında bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları yapılmıştır.
Milli Eğitim Müdürlüğümüzle paydaş olan başta Üniversitemiz olmak üzere diğer kurum ve kuruluşları Vizyon belgesi hakkında bilgilendirilmiştir.
İlimiz merkez ilçe ve diğer 8 ilçemizde düzenlenen çalıştaylarda elde edilen verilerin de yer aldığı İl Geneli Eğitim Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan tüm değerlendirmelerin yer aldığı il geneli eğitim vizyonu çalıştay raporu 17 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına sunulmuştur.
İl genelinde yapılan tüm faaliyet ve projeler Vizyon belgesindeki temel felsefe esas alınarak gerçekleştirilmiş olup, bundan sonra yapılacak tüm çalışmalarda aynı bakış açısı esas alınarak planlamalar yapılmıştır.
Değerli meslektaşlarım inanıyoruz ki ülkemiz, 2023 Eğitim vizyonu ile belirlediği hedeflere, siz değerli eğitim liderleri ve öğretmenlerimizin inanç, azim ve gayretleriyle ulaşacaktır.
Prof. Dr. Sayın Servet Özdemir konferansta : " Eğitimciler çocuklarda hayatın inişli çıkışlı olduğu anlayan, öz değerlerin bilincinde olan estetik duygu ve düşünceleri gelişmiş tutkuları olan proje yapabilir.
 Öz bakımını yapabilen, bilimsel düşünen, araştıran, sorgulayan, problem görebilen ve çözebilen, iletişim becerisi güçlü, girişimci, dijital okur-yazar becerisi olan öğrenciler yetiştirmek hedefindeyiz.
Vizyon belgesinde yenileşme hareketinden bahsediyoruz. Eğitim davamız nedir? Eğitimde odak noktamız nedir, bilgi mi, öğrenci mi?  Öğretmen de heyecan var mı? Öğretmenin kendini değerli hissetmesi lazım. Bu değeri öğrencilerimize yansıtması lazım.
Eğer bu vatan bizim olacaksa eğitimde ciddi stratejik bir dönüşüm yapmamız gerekiyor. Bu durumun iki tane önemli nedeni vardır:
Bir tanesi, dünyadaki teknoloji de değişim, dönüşüm, bir tanesi de ülkemizin sosyal yapısındaki gözlemlenen sosyal değişimlerin eğitim kurumunu etkilemesidir. Yeni bir okul teorisine ihtiyacımız vardır.
 Çocuklarımızın daha iyi insan, üretici, sorgulayıcı, özgür, problem çözücü olması aslında 21.yüzyılda ülkemizin ayakta kalmasının önemli göstergelerinden birisi olur. Günümüzde artık fark oluşturan sahip olduğumuz insan kapasitesidir. Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa bir vizyon belgesi yayımladı. Eğitim anlayışımızda bir değişim ve yenileşme girişimi başlatıyor. Fakat Bakanlıktaki değişim ve yenileşme hareketinin okulda algılanması ve uygulanması çok önemlidir.’’ ifadelerini kullandı.  

Program İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci’nin Sayın Özdemir’e hediye takdimi ile sona erdi.

24-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201925-01-201925-01-201925-01-2019      

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.