ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Artvin Eğitim Tarihi Müzesi" Törenle Hizmete Açıldı.

 "Artvin Eğitim Tarihi Müzesi" Törenle Hizmete Açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının her ilde bir "Eğitim Tarihi Müzesi" projesi kapsamında Artvin’in en eski liseli olan Kazım Karabekir Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan Artvin Eğitim Tarihi Müzesinde il genelindeki okullardan toplanan ve eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan, kitap, dergi, evrak, fotoğraf ve eğitim araç gereçlerinin  sergilendiği Artvin Eğitim Tarihi Müzesinin açılışı gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ,  yaptığı açılış konuşmasında “ Gençlerin millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; eski ve yeni sanat ve kültür  eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı  Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzün  koordinasyonunda; İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Kazım Karabekir Anadolu Lisemizde Artvin İl Eğitim Tarihi Müzesi oluşturulmuştur.

Ülke genelinde, tüm illerde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi için il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi rehber, broşür, katalog, fotoğraf,  video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle   geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objelerin okul, ilçe ve il düzeyinde nitelikli korunması ve hafıza oluşturulması amacıyla tespit edilerek ve envanter kayıtları tutularak oluşturulan il eğitim tarihi müzemiz ziyaretçilerine sürekli açık tutulacak ve gençlerin, müzeleri eğitim ortamı olarak kullanabilmelerine imkan tanınacaktır.

Müzeler yakın ve uzak tarihimizin en güzel ifade edilmiş halidir. Tarihin en güzel anlatıldığı mekanlardır. Toplumların hafıza bellekleridir. Geçmişe yolculuk, müzelerin kalbinden yapılır. Bu müzenin açılışıyla birlikte Artvin’in eğitim tarihine bir yolculuk yapacağız.” diyerek müzenin kuruluş aşaması hakkında bilgi verdi. İl bazında saha araştırması yapılarak öncelikli olarak eğitim içerikli geçmişe dair materyallerin toplandığını ve özellikle eğitim kurumlarıyla yapılan bilgilendirme ile materyal konusunda geniş bir havuz oluşturulduğunu ifade eden KAHVECİ  “ İlimizin eğitim geçmişi konusunda detaylı bir araştırmanın ardından birçok bilgi ve görsel tarama yapılarak Cumhuriyet öncesi dönemden başlayıp günümüze kadar geçen süreci içeren ilimiz   eğitim tarihi fihristi, bilgisel ve görsel olarak hazırlandı. Bakanlığımızın destekleri ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla müdürlüğümüz İnşaat Emlak birimi tarafından tasarlanan müze alanı hazır hale getirildi ve bugünden itibaren ziyaretçilerine hizmet vermeye başlıyor.

Artvin Eğitim Tarihi Müzemizin kuruluş aşamasından açılış aşamasına kadar emeği ve katkısı bulunan herkese şükranlarımı sunuyor, müzemizin geleceğe ışık tutmasını temenni ediyor, ilimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Konuşmamaların ardından Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, kurdele kesimiyle müzenin açılışını yaptı. Vali DOĞANAY ve berberindekiler daha sonra müzeyi gezerek sergilenen materyaller hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan YAZAN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul ÖZEL, davetliler ve öğretmenler katıldı.

20-02-201820-02-201820-02-201820-02-201820-02-201820-02-201820-02-201820-02-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.