ARTVİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘’Yaşasın Matematik’’ Projesi Kapsamında Uluslararası Final Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Olkun Öğrencilerimizle Buluştu

‘’Yaşasın Matematik’’ Projesi Kapsamında Uluslararası Final Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Olkun Öğrencilerimizle Buluştu

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi iş birliğiyle gerçekleşen ‘’Yaşasın Matematik’’ projesi çerçevesinde Uluslararası Final Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Olkun öğretmen ve öğrencilerimizle buluştu.

‘’Matematik Bilimi Ne Zaman ve Nasıl Doğmuştur, Matematik Öğrenmek İçin Geliştirilebilir Temel Beceriler Var mıdır, Kavramsal Ve Gerçekçi Bir Yaklaşımla Çocuğun Matematik Öğrenmesini Desteklemenin Ve Yönlendirmenin Önemi’’ gibi konularda konferans veren OLKUN programın sonunda öğretmen ve öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, açılış konuşmasında ‘’Yaşasın Matematik’’ projesiyle ilgili şu bilgileri verdi:

AMAÇ: 
1-      Matematik biliminin öğrencilere günlük hayatta kullanma becerisini kazandırılması, 
2-      Matematik Atölyesi, Eğlenceli Matematik Etkinlikleri ile matematik bilimini öğrencilere sevdirilmesi.
3-      Matematik Günleri ile öğretmenlerin matematik alanında bilim insanları ile buluşturularak mesleki gelişimlerine katkı sunulması
TEMEL FAALİYETLER: 
1)      Matematik Konulu Materyal Geliştirme Etkinliği: 5-12. Sınıflara yönelik düzenlenecek yarışmada 5-12.sınıf kazanımlarını içeren materyaller geliştirilerek jüri tarafından değerlendirilecektir. Kazanımlar ilgili sınıf seviyesine uygun olarak öğretmenler tarafından tespit edilecektir. Yarışmaya sunulan eserler üniversite öğretim üyeleri tarafından değerlendirilecek ve eserler etkinlik sonrasında hazırlanacak sergide yer alacaklardır.

2)      Türkiye Geneli Öğretmenler arasında Matematik Materyalleri Geliştirme Etkinliği: Türkiye genelinde Matematik branşındaki öğretmenler arasında matematikle ilgili yeterliliklerinin öğrencilere kazandırılmasına katkı sunacak eğitim materyallerinin tasarımı.  Yarışmaya sunulan tasarımlar üniversite öğretim üyeleri tarafından değerlendirilecek ve tasarımlar etkinlik sonrasında hazırlanacak sergide yer alacak. Söz konusu eğitici-öğretici materyaller İlde oluşturulan matematik atölyesinde öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunulacaktır.
3)      Matematik Müzesi/Atölyesi Oluşturulması: Öğretmenlerimiz tarafından önerilecek/tasarlanacak matematikle ilgili eğitici, öğretici materyaller,  oluşturulacak Matematik atölyesinde  öğrencilerin kullanımına sunulacaktır. Atölye alanı da  görsel olarak matematik/geometriyi anımsatacak şekilde tasarlanacaktır. 
4)      Matematik Şenliği:  Öğrencilere matematiğin eğlenceli dünyasını keşfetmeleri amacıyla eğlenceli matematiksel oyunlar, İnteraktif  Oyunların yer aldığı Matematik şenliği düzenlenecek. 
5)      Matematik Günleri: Öğretmenlerin alanlarıyla ilgili mesleki gelişimlerine katkı sunmak, ufuk açmak amacıyla Türkiye genelinde ünlü matematik bilim insanlarının ilimize davet edilerek öğretmen ve öğrencilerle buluşturulması. Öğretmenlere-öğrencilere yönelik matematik konferansları (Aylık 1 konferans) 

6)      Yaşayan Matematik Görev Etkinliği : Ortaokul ve Lise öğrencilerinin katılacağı görev eksenli yarışma etkinliği Sorular/Görevler  matematik öğretmenleri tarafından hazırlanacak. (Örnek Sorular paylaşılacak. PİSA soruları incelenerek benzer sorular oluşturulup etkinliklerde kullanılacaktır. Görevlerle ilgili Cebirsel ifadelerin modellenmesine yönelik çalışma yapılacaktır. Yarışma Oryantiring ve matematiğin bütünleşmesini sağlayacak şekilde planlanacak.)

7)      Öğrenci Çalıştayı: Matematik konulu öğrenci çalıştayı düzenlenecektir.

Prof. Dr. Sinan Olkun  ;Matematik biliminin sevdirilmesi, matematiksel bilgi ve becerilerin günlük hayatta kullanılmasına yönelik olarak hazırlanan başarılı projeler için  Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

 

Artvin merkez okullardaki öğretmen ve öğrencilerle birlikte İlçelerden gelen katılımcıların da olduğu program İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci’nin teşekkür konuşması ve hediye takdimiyle sona erdi.

30-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-201830-11-2018

Çarşı Mah. Adliye Sok. No.4 - 0 466 280 98 00 / 0 466 280 98 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.